| LLT a întrebat:

Vreau sa merg la UVT pe Limbi Moderne Aplicate, dar nu stiu ce cariera sa-mi aleg dupa. Mi-am dorit si inca imi doresc sa fiu profesoara de engleza insa salariul este foarte mic la inceput si nici pe parcurs nu este cine stie ce.Traducator nu vrea sa fiu, desi am vazut pe internet ca multi care termina facultatea asta, asta devin.De cativa ani invat limba japoneza, dar cand am vazut ca nu exista sectie la UVT am ramas un pic dezamagita dar nu ma dau batuta.Am zis ca eu imi continui studiile pe limba aceasta si o sa invat si spaniola. Merita sa mai fac o facultate pe langa, precum Relatii Internationale sau? Am nevoie de idei de job uri care se platesc binisorlaughing

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Facultatea de Limbi Moderne Aplicate n t ajuta sa devi profesoara de engleza. Aceasta facultate este destinata celor care vor sa devina traducatori, translatori. Pentru a deveni profesor este nevoie de sustinut ceva diferente.
In plus, invatamantul la aceasta facultate este foarte greu, deoarece are foarte multe examene in sesiune: 12-14. in timp ce alte facultati au pe jumatate cel mult. De asemenea se merge pe cunoasterea termenilor de vorbire arhaici, din vechime.
Nu stiu cum este la UVT, dar la U Bucuresti erau acu cativa ani niste profesori in varsta, cu pretentii mari, dar care invatasera engleza scolastic.
Cineva care urma doua facultati - la zi Limbi Moderne Aplicate -, iar la FF o alta facultate, a renuntat la cea de la zi si a terminat-o pe a doua, deoarece nu reusea sa mearga cu amandoua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

Ești tare comică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți deveni profesor universitar, nu sunt cele mai mici salarii. Joburi o să găsești în anii de facultate când vei da internship-uri. Atunci le aflii pe cele mai bine plătite. Sunt destule.

| UnulSimplu312 a răspuns:

În învățământ dacă ministru face ce a promis o sa ajungă salariile de început de 3000+ și pe parcurs și la 6000 dublu