| Spirituallife a întrebat:

Vreau si eu sa stiu avantaje si dezavantaje in a fi asistent medical.Multumesc

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Avantajele de a fi asistent medical:

1. Oportunități de carieră: Există o varietate de domenii în care poate lucra un asistent medical, cum ar fi spitalul, cabinetul medical, ambulanța sau serviciul de urgență.

2. Salariu bun: Asistenții medicali sunt plătiți bine pentru munca lor, iar salariul poate varia în funcție de locul de muncă, experiența și nivelul de educație.

3. Satisfacție personală: Mulți asistenți medicali raportează că se simt satisfăcuți și împliniți de munca lor, deoarece au oportunitatea de a ajuta oamenii și de a face o diferență în viața lor.

4. Oportunități de educație continuă: Există oportunități de a obține certificări și de a continua educația, fapt care poate duce la creșterea salariului și a oportunităților de carieră.

Dezavantajele de a fi asistent medical:

1. Stres și presiune: Munca asistentului medical poate fi stresantă, deoarece se confruntă cu situații de urgență, iar pacienții pot fi în stări critice.

2. Ore lungi și schimburi: Asistenții medicali pot lucra ore lungi și în schimburi, ceea ce poate fi obositor și poate afecta viața personală.

3. Risc de infectare: Există un risc de infectare atunci când se lucrează cu pacienți bolnavi, iar asistenții medicali trebuie să ia măsuri de precauție adecvate pentru a-și proteja sănătatea.

4. Mentalitate și emoțional: Asistenții medicali sunt expuși la multe situații dure și triste, care pot avea un impact negativ asupra stării lor mentale și emoționale.

| Frank51 a răspuns (pentru helpforyou):

Salariu bun raportat la ce? Nu cred că știi ce salariu are un asistent laughing

| helpforyou a răspuns (pentru Frank51):

Ha ha... nu cred ca stii ce inseamna bun...
Oricum eu am vazut asistenta care a avut salariul minim pe economie si acum are 1000 € sau chiar mai bine.

Deci, depinde la ce privesti.

| Frank51 a răspuns (pentru helpforyou):

Eu am văzut o asistentă care lucrează 3 schimburi și stres și salariu 3000 lei cu tot cu sporuri. Deci este orice dar nu bun.

Nu înțeleg discrepanța între salariile aceluiași post, însă logica mea zice că nu poate fi chiar atât de mare.

| helpforyou a răspuns (pentru Frank51):

Ei da, si eu vorbesc de asistente care lucreaza in spita 3 schimburi cu stres, urgente, cazuri critice. Si cunosc destul de multe asistente. Asa ca stiu despre ce vorbesc.

Au trecut de mult de 3000 lei.

Iata doar cateva salarii din ianuarie 2022:
"BOLI INFECTIOASE Asistent medical principal, PL 5445
BOLI INFECTIOASE Asistent medical principal, PL 5197
BOLI INFECTIOASE Medic specialist, S 9315
BOLI INFECTIOASE Asistent medical, principal PL 4370
BOLI INFECTIOASE Asistent medical coordonator 4918
BOLI INFECTIOASE Asistent medical PL 5189
BOLI INFECTIOASE Infirmiera, M; G 2830
BOLI INFECTIOASE Medic specialist, S 2999
BOLI INFECTIOASE Ingrijitoare 2997
BOLI INFECTIOASE Infirmiera, M; G 3544"

Iti las placerea sa te delectezi cu restul "SALARII NETE IANUARIE 2022"

https://www.smlugoj.ro/data_files/documente/88/document-88.pdf

| helpforyou a răspuns (pentru Frank51):

Acum ce mai zici? Cum sta treaba?

| Frank51 a răspuns (pentru helpforyou):

Nu mă interesează salariile angajatilor din spitalul din lugoj, ci grila de salarizare pe țară https://lege5.ro/......e-153-2017

Aparent există o multitudine de funcții, iar media salariilor unui asistent este undeva la 3500 lei net. Nici eu nu știam că diferă, însă tot nu consider 3500 de lei un salariu bun, când aud "salariu bun" mă gândesc la un 5000.

| helpforyou a răspuns (pentru Frank51):

Ei da sunt de acord ca 3500 nu este bun, tinan cont ca salariul mediu net pe economie este "CÂŞTIGUL SALARIAL MEDIU BRUT*) PE ECONOMIE ÎN LUNA NOIEMBRIE 2022 A FOST 6679 LEI ŞI CEL NET 4141 LEI"
conform https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/cs11r22.pdf

Nici pe mine nu ma intereseaza spitalul Lugoj. Era doar exemplul gasit pe repede inainte pe google.

11 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Avantaje:salariu bun, status social bun, munca cat de cat decenta si respectata.
Dezavantaje:stres destul de mare, poti avea sefi nasoli si poti lucra si in schimburi mai grele, adica sa te cheme si de la patru dimineata la spital.

| RxTx a răspuns:

Avantaje spaga spaga spaga + faptul ca ai putea sa savezi vieti
dezavantaje ca iei sida hepatita sifilis mai devreme sau mai tarziu
ca nu o sa fii atent faci tu ceva nu te gandesti
te gandesti dupa gagici si te intepi din greseala cand vrei sa te scarpini itre dinti cu un ac infectat ca te ganceai la cai verzi pe pereti
sau misti mana gresit te zgarii in ceva
vine un pacient iti tuseste cu antrax in nas si mori asa aiurea in tranvai
dar e posibil ca daca ai primit multa spaga sa ai cu ce sa platesti si tu pe altii sa ate salveze
apoi continui meseria iei stafilococul auriu iti manaca valvele de la inima
dar oricum ai bani din spaga si iti pui ventile de cauciuc
iar faci spaga iar mai iei o ciuperca ceva

| Spirituallife explică (pentru RxTx):

Mă amuza teribil raspunsul tau?

| CassieII a răspuns:

Salariul e benefic, in funcție de spitalul la care lucrezi.
Faptul ca ajuți niște oameni bolnavi, cu diferite probleme.

Dezavantajele sunt ca e obositor sa fii asistent medical, ai ture de noapte, lucrezi mult si uneori devine stresant.