| ankyann a întrebat:

A reconditionat cineva cada? Sunt intr-o mare dilema.Sa-mi cumpar una noua sau sa o reconditionez pe cea veche ( din fonta). Va rog sa-mi spuneti din experienta dv si a cunostintelor, nu dupa forum.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Am avut si eu dilema asta candva si am optat pentru o cada noua.
Efortul depus pentru reconditionare este destul de mare, nu e vorba doar de vopsire, ci de pregatirea pentru vopsire, care presupune indepartarea unui strat serios din vechiul email. Iar in final vei avea aceeasi vechitura, chiar daca va arata bine nu se va compara estetic cu una noua.
Daca o scoti cu grija pe cea veche, cu o alegere potrivita a noii cazi si cu putina imaginatie nu va mai stii nimeni ca a fost schimbata. Daca nu mai ai placi din faianta veche, pentru eventualele ajustari poti folosi un brau asortat, baghete din polistiren sau faianta mai marunta. In Bricostore gasesti un model de faianta cu placile impartite in patratele mici, de nuante diferite, avand intre ele santuri pentru chitul de rostuit, astfel incat dupa rostuire pare ca fiecare patratel este o placa separata. Sunt de mai multe culori, astfel ca sunt sanse mari sa se potriveasca, indiferent de culoarea pe care o are in prezent baia ta.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am reconditionat vana mea acum 15 ani si o am si acum.Este adevarat ca ar trebui reconditionata acum iar, dar am fost multumita de operatiune.La vremea respectiva abia aparusera firmele care faceau asa ceva si nu aveau experienta, si a fost nevoie sa o faca de doua ori pana a iesit fara scursuri sau defecte.Si am intretinut-o bine, nu am avut voie sa bag in ea hipoclorit sau clor care sa atace emailul, nu am folosit obiecte care sa zgarie.In timpul acestor 15 ani mi-a cazut o data ceva tare in vana (un ciocan) si a sarit emailul cam cat o moneda de 5 bani.Am acoperit locul acela cu vopsea emailata obisnuita si nu s-a mai intamplat nimic.Acum s-a cam deteriorat la scurgere, unde s-a tot frecat sita si dopul si pe marginea catre perete, unde s-a pus email si pe chitul care izola vana de faianta de pe perete si acel chit a inceput sa cada si implcit si emailul! Am discutat cu o firma care emaileaza vane, acum, si am calculat ca daca as emaila din nou vana, colorat, ar fi cat una noua, dar as scuti santierul cu schimbatul.Garantia care am primit-o eu la emailare a fost de 5 ani.Acuma se da 3 ani. Tu faci cum crezi!

| Arthur a răspuns:

De regulă când schimbi cada faci şi o renovare a băii, se schimbă şi faianţa care atunci când se lucrează în acest loc se poate deteriora. Te sfătuiesc ca în cazul în care singura problemă este cada şi nu ai de gând să investeşti mai mult, sa o recondiţionezi pe cea veche, lucru care îl poţi face şi singur cu puţină îndemânare. Vopsea specială se găseşte şi în comerţ. Succes!

| al a răspuns:

Iati una noua ca e mai bine mai ales daca iti faci o baie noua eu lucrez in domeniu si asa te sfatuiesc cele de fonta si-au facut traiu si una noua te costa cam 4 sau 5 milioane depinde ce dimensiuni are BAFTA

| ikram a răspuns:

Daca iti faci curat in toata baia (schimbi faianta, gresie) atunci cumpara o cada noua, daca nu reconditioneaz-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iei in calcul si alta problema: cada de fonta ramane rece mai mult timp (in timpul baii, bineinteles), cada din acryl este "calda". Este drept ca la bai indelungate, cea de fonta pastreaza mai mult timp apa calda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doresti sa o schimbi, in cele din urma, eu doresc sa o cumpar.

| mocatofa a răspuns:

Daca nu crezi ca ai nevoie de un model mai nou de cada o poti reconditiona, sunt unele vopsele speciale care rezista la apa si temperaturi ridicate si o poti face in orice culoare vrei tu dar tot alb e cea mai buna alegere " eu am vazut asta intr-o emisiune la Antena1" misiunea casa " si au facut o super cada dintr o vechitura. un model izbitor de asemanator cu cada care o reconditionasera aia am vazut pe net si avea un pret enorm cam 3000 ron era un model clasic singura diferenta era ca avea niste picioare ciudate si era vopsita auriu in exterior.

| petria a răspuns:

Parerea mea e sa-ti iei una noua.am avut si eu prb cu o cada si am reconditionat-o, sincer m-a ajuns mai mult decat sa-mi fi cumparat una.mana de lucru, drumul meseriasului, ...si alte mici chestii care d obicei nu ar fi trebuit sa fie(pachetul d tigari, un pranz, o cafea-stiu ca nu-i mare scofala dar s-a adunat). i-ati una noua!

| w0lf78 a răspuns:

Cada dumneavoastra este mata, zgariata, ciobita, murdara sau are depuneri de calcar pe care nu le puteti indeparta?
NOI PUTEM SA O FACEM SA ARATE CA NOUA!
Orange : 0757598408
Vodafone:0727688709

Valabil pentru toata tara!

E-mail : comenzi.reconditionaricazi@gmail.com
www.reconditionarecazi.com