| anonim24248 a întrebat:

Am o problemă, în interiorul curții mele am 2 case,una este veche și am decis să o demolez însă am aflat ca este trecuta drept monument istoric la primărie.Ce pot face ca să o demolez,în spatele casei vechi am casa noua, ce pot face sa rezolv problema? Ce beneficii am dacă casa este monument istoric?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cand vrei sa construiesti sau sa demolezi o construcție, primul pas este obtinerea unui certificat de urbanism. Acesta este emis de primarie si enumeră toate avizele si acordurile de care ai nevoie.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca este cladire monument istoric, atunci trebuie s-o renovezi, folosind materiale si tehnologie originala!
Doar cladirile ruinate- si doar in cazuri speciale se autorizeaza a fi demolate.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic, daca este trecuta ca monument istoric, fiindca este protejata de lege si poti face puscarie daca te apuci sa o demolezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa obții o autorizație de demolate de la Ministerul Culturii din ce știu eu. Doar ei pot stabili dacă poți sau nu demola casa.