| Morenita a întrebat:

Am primit saptamana asta doi trandafiri la ghiveci(mini rosa) si o orhidee phalaenopsis si sunt atat de frumoase florile incat n-as vrea sa le pierd, avand in vedere ca mi-au mai murit flori.As vrea sa-mi spuneti mai detaliat despre cum trebuie ingrijite, dar va rog sa nu dati "copy-paste" de pe net ca am cautat pe toate site-urile si cele mai multe informatii se contrazic.Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| flower_3416 a răspuns:

Buna.Aceste plantute intr-adevar sunt minunate, orhideele se tin undeva in fereastra (nu soare direct), si se uda prin scufundarea vasului in apa.Se fertilizeaza cu ingrasamant special pentru orhidee. Mini rosa trebuie udate regulat, si acestea vara le poti scoate si afara. Sper ca te-am ajutat.

| Cherry56 a răspuns:

Trebuie tinute la caldura intr-un loc cu soare si udate des

| Liuuu a răspuns:

Trandafirii si Orhideele: am si eu trandafir acasa si cateva orhidee si mami le ingrijeste. Am observat ca in anotimpurile geroase stau in casa sau cand este foarte frig afara deoarece ele nu rezista. Primavara sre vara se scot afara. happy cam atat stiu...