Întrebare recomandată | grenada_9140 a întrebat:

Am un aloe si vreau sa iau gelul dintr-o frunza sa il folosesc la ceva. Faza e ca nu stiu cum sa fac. Tai frunza, o rup? Mai aproape de radacina, putin mai sus? Va mai creste alta frunza?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rupi atat cat ai nevoie, indiferent daca e din varf sau de la tulpina. Ce ramane se cicatrizeaza la ruptura, si poti lua restul frunzei altadata.
Despre cresterea frunzelor noi nu stiu sigur sa-ti raspund, am impresia ca se dezvolta doar pe inaltime, deci unde rupi o frunza, ramane gol, dar vor aparea randuri noi de frunze in sus.