| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu o problema as vrea sa stiu de ce in tara noastra lucrurile se generalizeaza asa de rau zilele trecute m-am enervat cumplit am fost la mai multe magazine pentru a cere furadan sau un alt pesticid pe gradina lumea s-a uitata la mine de paraca eram nebuna specific clar pentru gradina vreau sa mentionez ca nu am nimic cu regretata madalina manole dar acum se exagereaza bun ok s-a otravit nu a facut bine dar acum asata nu inseamna ca cine cumpara furadan gata vrea sa se sinucida eu de ex am casa cu curte mare iar furadanul e un pesticid care omara daunatori si are grifa de gradina acum daca asta s-a sinuci ce vina are gradina mea repet nu vreau sa ma sinucid ca daca vroi-am i-au otrava de soareci axiom clor si altele dar inca nu am innebunit asa si revenind acum nu se mai gaseste nimic pe gradina ce sa fac ok nu mai e furadan dar nici altul cine are curte stie ce zic dau funda pentru cine ma ajuta

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Furadanul a fost retras de pe piata romaneasca inainte cu ani buni de sinuciderea Madalinei. De ce nu ai cerut sa iti recomande un alt pesticid, mai potrivit pentru nevoia ta?
Pana atunci vezi pe tastatura, imediat dupa "N" si "M" sunt doua taste care probabil ti se par mai ciudate. Nu sunt puse acolo degeaba, te rugam foloseste-le cu incredere.

| MMihai a răspuns:

România este mai ciudată așa!
Nu aduc și nu se produc insecticide nepericuloase tip regent și decis.

| relian a răspuns:

Furadanul este un instecticid si din cite stiu eu de vreo 2 ani a fost scos din uz, deci nu se mai fabrica si nu se mai vinde catre nimeni.Si legal nu se mai poate folosi, cu alte cuvinte este scos in afara legii.Dar chestia nu e din cauza lui Manole sau mai stiu eu cine, ci pentru ca mureau f multe pasari si animale care consumau boabele tratate cu furadan.Se folosea pentru a se trata boabele de porumb pentru ca avea un efect pe termen lung si omora mai aproape tot ce misca prin sol si voia sa manince acele boabe.Deci gata s-a dus asa cum s-a dus si DDT cred ca stii sau macar ai auzit. Iara daca vrei sa stropesti de insecte prin gradina ta sint destule insecticide, doar trebuie sa stii la ce culturi sa dai.Nu gata cumperi furadan si dai acolo pe plante, Pai asa poti omori si plantele.Deci sa te ajut trebuie sa stii ce culturi vrei sa stropesti, pentru ca insecticidele ataca o anumita gama de insecte, nu este un insecticid care omoara gata orice.Trebuie sa ai grija si de flora folositoare, de insectele pradatoare care nu-ti fac nimic tie la plante dar omoara f multe insecte care ataca plantele.Noi romanii am omorit tot ce misca si nu doar noi asa in general europenii.Insa europa deja de multi ani s-a trezit si incearca sa protezeje insectele care nu fac rau cit si pe cele pradatoare.Cind folosesti o otrava totala pai ai omorit tot ce misca si rime si gaini si catei si purcei tot.Nu asa se face pentru ca nu traiesti singura, ci intro comunitate de oameni, iar solul nu trebuie poluat.Deci eu zic mergi spune-i aluia de la magazin uite nene eu am varza, morcovi sau ce ai pus tu acolo in gradina si am daunatopri, ce imi recomanzi.Si spune-i sa iti dea ceva sistemic daca are si unul de contact si stropesti si rezolvi.Nu trebuie sa te superi, sa te enervezi pe nimeni odata ce produsul ala nu mai exista.Acum ca o avea careva acasa ramas, e treaba lui, dar am azuit daca esti prins ca folosesti ai mari probleme.Stai linistita ca sint instecticide ce nu le poti duce.Eu stiu ce voiai tu insa gata s-a inchis pravalia.Si apoi furadanul ala nu era bun nici pentru tine mai ales daca pui legume, ca persista pe plante si chiar in fructe perioada lunga. Daca nu ma insel vreo 3 sau 6 luni.Asa ceva este de neacceptat, iar furadanul nu se folosea ca instecticid pentru stropiri.Niciodata nu sa folosit in sensul asta.Doar cum am zis se tratau boabele de porumb in general cu el.Deci fa cum am zis si gasesti destule insecticide.Bafta si ia-o usurel nu trebuie sa otravesti lumea si nici pe tine.Si este bine ca lau scos ca multi omorau pasarile oamenolor, ciini pisici si asa mai departe. Puneau furadan in carne si dadeau la pisici la ciinii vecinilor, asta faceau oamenii.Si apoi daca era sa o luam legal afla ca legea nu permitea vinzarea catre persoane fizice a produselor de genul ala.Deci conform legii care nu se respecta, doar inginerii aveau voie sa cumpere furadan si alte pesticide de genul ala.Dar la noi legea nu sa respectat si nici nu se respecta.Pe vremea lui ceausescu cum a fost cazul lui manole aia ce sa otravit si alt caz de la Agronomie Bucuresti in care o alta studenta sa otravit cu o substanta similara stii ce se intimpla pe vremea lui nea Nicu? Se ancheta cum ajunsese acele substante catre decedati iar cei care daduse erau bagati la racoare indiferent cine era acea persoana. Legea a ramas in vigoare si cred si acum este dar cine sa o respecte.Deci substantele, otravurile de gradul 3si 4 nu se vind catre populatie sub nici o forma.Sau ar fi trebuit sa nu se vinda.Acele produse sint otravuri 90%.Cam asa sta treaba, asa ca nu ai de ce sa te plingi. Sper ca nu ma injuri pentru ce am spus dar asta este adevarul.Bafta si sper sa gasesti ceva insecticide pentru gradina ta.

| viotedy a răspuns:

Cauta pe net, poate gasesti si comanzi.