| Popa_Ovidiu_1996 a întrebat:

Am un motor de la o masina de spalat si vreau sa fac alt ceva din el. Motorul are 5 fire, am luat doua fire si le-am conctat la curent, motorul merge perfect doar ca la pornire trebuie ajutat, banuiesc ca trebuie sa ii atasez un condensator ( am unul cu 2 fire si unul cu 3 fire), problema este ca nu stiu cum sa in pun. Ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| Adrian_Mihalcea_1967 a răspuns:

Pune-i un condensator si merge sigur

| radustefan15 a răspuns:

Am si eu motor micut, la 220v, 5 w, cu 3 fire, cu doua sensuri, cum ii fac legaturile? imi trebuie si condensator?