| Monique_3125 a întrebat:

Mi s`a infundat cada, si ea are legatura si la chiuveta...si incepe sa iasa si de la chiuveta apa... ce as putea face?

12 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Am sa-ti spun cum o sa rezolvi problema, daca nu ai rezolvat-o inca. Exista in comert(Carrfour, Kaufland, etc) niste pungulite cu praf numite Pick-Out.Sunt de doua feluri:cu apa calda si cu apa rece.Acel plic se pune in scurgerea de la vana sau chiuveta si se toarna 2 l de apa (rece sau fiarta, dupa cum este produsul)Daca nu rezolvi cu unul, mai bagi unul si tot asa pana rezolvi.Pretul unui plic este cam 2-2, 5 lei.Mai poti folosi si plicuri de Mister Musculo, dar mie nu mi-s-a parut prea eficient in comparatie cu celalalt.Eu am acasa 4 pisici si daca ar fi fost sa chem instalatorul de cate ori s-a infundat scurgerea, l-as fi inbogatit pe acesta! Succes in viitor, ca acum vad ca anuntul tau este din 6 dec!

| Aliyaa a răspuns:

Cheama un instalator si pana atunci pune o galeata sau ceva dedesubt sa nu curga apa pe joswinking

| danbnz a răspuns:

Coloana de scurgere e comuna pentru cada, chiuveta, wc... e posibil ca acolo sa se fi infundat. Instalator, sarpe, desfundat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu sifonul este de vina si ala se gaseste in perete nu costa mult dar trebuie sa te pricepi, intreaba-l pe administratorul blocului ei au intotdeauna un nr de tel de la cei care repara (instalatori ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de constructie. Sifonul se afla ori pe podea ori in nisa de instalatii. Dupa cum vad, nu te pricepi, asa ca tasteaza instalator si da o cautare pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vecini sigur stiu un instalator, rudele tale, unul de la scoala de la serviciu, toata lumea cunoaste un nr de tel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sm sa o rog pe Raluca sa vada cine imi da atatia stupid am primit deja 6, raspunsurile mele nu sunt stupide si pentru a raspunde la o intrebare folosesc un creier care a muncit, a daruit 2 minite dn viata lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, pentru lamuriri: Scurgerile se fac asa: de la coloana generala pleaca teava spre Wc (D110mm) si spre sifonul de pardoseala (d 50 mm). De la sifonul de pardoseala pleaca tevi spre lavoar si vas WC. Daca refuleaza si lavoarul si cada, e clar ca s-a infundat pe traseul sifon- coloana generala. Poti incerca sa scoti gratarul de la sifon si sa bagi o sarma mai groasa, sau cu prafuri speciale (din supermarket), direct in sifon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SAU : mergi la cel mai apropiat bloc si intreaba administratorul daca are un numar de telefon de la un instalator instalatii sanitare si canalizare
Stai la sat? nu sunt blocuri la tine in localitate? suna la Primarie si intreaba de instalatorul lor sa ti se dea numarul de telefon sau adresa unde e de gasit. S U C C E S.

| Monique_3125 explică:

@Allinna, stau la casa...happy

| maariaan a răspuns:

Ai incercat sa desfunzi cu o pompa? Nu stiu exact daca asta e rezolvarea problemei dar asta imi vine in minte ca "prim ajutor" Trebuie sa cauti un instalator! Mult succes!

| ina_3220 a răspuns:

Eventual poti chema instalatorul laughing