| HaChick a întrebat:

nu demult m-am mutat la Cluj si as dori sa-mi construiesc undeva in Baciului o cabanuta "low-cost" mica (30m patrati) dar complet utilata. Vreau doar o camera principala care sa fie living ziua, noaptea dormitor. O cabina de dus + bucatarioara (cu mini frigider, aragaz mic) separate de un perete fals. Podul sa-l transform intr-o mica mansarda (camera de oaspeti). Intrebarea mea e cam in ce "plaja de costuri" ma incadrez? Nu am facut asa ceva in viata mea, am 23 de ani si vreau sa fac un lucru de care sa fiu mandru. Sa zicem ca momentan dispun pentru acest lucru de 10.000 euro. Intr-un regim minimalist am sanse sa-mi realizez planul (visul)? happy

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Eu (care am lucrat mult in constructii), cu sotia mea am facut un "proiect" asemanator, de 28 mp, dar fara mansarda, insa f asemanatoare cu ceea ce si tu iti doresti. Inca nu am realizat-o. Intii trebuie sa avem terenul. Noi am calculat pretul (la singe!) pentru materiale (mina de lucru va fi a mea si a sotiei) undeva la 3000-3500 euro. Aceasta insemnind ca casuta va fi din lemn, tehnologia americana "panouri sandwich", lemn la exterior (scindura suprapusa), tratat ignifug si contra parazitilor, izolata termic cu vata minerala si polistiren (grosime de 5 cm), interioare placate cu rigips, parchet laminat, baie si bucatarie cu gresie faianta, usa la exterior din metal, acoperisul din tabla. Desigur ca, avind si mansarda, te va costa ceva mai mult, dar nu cred ca va depasi suma de 5000 euro. Tinind cont ca si mina de lucru costa, si adesea costa cam cit e costul materialelor, cred ca te poti incadra in cei 10000 de euro. Deci e un vis realizabil. Daca vrei, putem lucra impreuna. Eu vin cu proiectul, cu realizarea, iti dau casuta "la cheie", iar tu vii cu banii. Simplu, nuhappy? Daca vrei sa colaboram, mie mi-ar face placere. Mai ales ca si unul din visele mele e sa construiesc cel putin o casa din lemn, care sa fie pentru mine (imi place sa lucrez cu lemnul).

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine, ia un garaj din ala prefabricat si transforma-l in locuinta, poti la fel sa faci cu locuinte din containere, ca si cele folosite de muncitori pe santiere, cred ca asta ar fi varianta cea mai buna. Te costa cred vreo 3000 RON un container personalizat, iti faci o casa din 4, 1 cu bucatarie si baie, 1 camera de zi si 2 dormitoare si debarale. Si la primarie incadrezi totul ca si o constructie provizorie. Si poti si sa le suprapui, asa cum zici tu.
Uite aici poti sa intrebi despre astea: http://www.container.ro/index.htm

| Zenithf a răspuns:

Revin cu inca o chestie, nu o sa-ti poti face proiect de gaz, ma tem, in cazul asta, asa ca va trebui sa te gandesti la alta solutie de incalzire, cred ca una cu radiatoare electrice si cu split de climatizare - nu ar fi cea mai buna varianta, dar ar fi cea mai ieftina, si in exploatare ar fi ok, caci spliturile consuma numai 300W pentru 1000W incalzire. Si proiect de apa/canal si electrice poti sa-ti faci la constructii provizorii, din cate stiu eu. happy

| PhaseMorphXR a răspuns:

Madvideo are dreptate

Ai nevoie de plan de urbanism PUZ si eventual PUD, un arhitect care intr-adevar sa se deranjeze, iti trebuie ridicare topografica, si autorizatii de tot felul (la noi iti trebuie autorizatie si pentru un bat infipt in pamant, vb aia) pentru care ai de asteptat, la ritmul in care se lucreaza la noi. Iti va trebui probabil si un inginer termotehnist, pentru ca cerintele tale implica ceva improvizatie vizavi de evaluarea energetica si termotehnica.

E bine sa stii ca 30mp contruiti inseamna de fapt cam 20 - 24 mp suprafata utila, intre 18 si 25% din suprafata construita va fi ocupata de grosimea peretilor (+termoizolatie la peretii exteriori).
+ ca incaperea de la nivelul superior va trebui sa aiba un acces (scara) convenabil pe interior, deci alti cativa metrii patrati mancati.

Pretul nu-l poti estima decat intr-o discutie cu un arhitect, cand se stabilesc materialele si metodele de contructie, structura, fundatia etc, dar 30mp contruiti clar nu sunt suficienti, iar pentru mai mult categoric te va costa mai mult.

| madvideo a răspuns:

Podul camera de oaspeti? laughing astai tare
terenul cat te costa? ai nevoie de plan de urbanism, ai nevoie de topograf.ai nevoie de arhitect. iar astia nu isi dau cu semnatura pentru 30m patrati. doar grupu sanitar trebuie sa aiba minim 10m patrati cabana aia trebuie sa aiba acoperisul in 2 ape si tu vrei mansarda la 30m patrati clar te ia vantul.cu 10 mi nu stiu daca gasesti arhitect care sa iti inainteze dosarul la primarie. succes

| HaChick explică:

Buna tuturor, mersi pentru raspunsuri. Toate au fost practice, in felul lor. Mi-am dat seama ca din cauza birocratiei ar trebui ori sa renunt la "vis" ori sa-l aman spre apogeul vietii. Nu vreau arhitecti, topografi si baieti de la fisc pe capul meu, vreau sa-mi cumpar un teren undeva unde nu ma gaseste nimeni, intr-un loc rupt din rai unde sa evadez din cand in cand sa ma relaxez dupa mm zile stresante petrecute in urbanism. Mansarda aceea mai bine nu o aminteam, oricum planul era sa nu faca parte din plan. big grin Am uitat sa mentionez ca vreau sa fac cabanutza cu mana mea (si poate cu ajutorul catorva prieteni/rude). Ideea cu containerul mi s-a parut interesanta, chiar scadeam din costuri, dar estetic numai a cabanutza nu mai arata. Decat asa ceva, mai bine imi luam o rulota veche cu vreo 2500 de euro si scapam de-o grija. Dar asta e prea simplu si nu-mi aduce nicio satisfactie. Probabil ca pana la urma voi investi acei bani intr-o casa decenta din vreun sat, undeva sa fiu aproape si de job si de parinti atunci cand vor avea nevoie de mine. Si APOI, dupa ce voi imbatrani si eu putin, voi vinde aceasta casa decenta si-mi voi realiza VISUL! happy

| alinsov a răspuns:

Daca ai pamantul si cei 10000 de euro, banii tai s-ar duce cam asa.Casa din lemn, stil american sau orice stil nu conteaza, la cheie te duce undeva la 220-250 euro/mp. sa zicem 220 x 30 cam 6600 euro.iti trebuie un proiect care costa undeva la 18 euro mp x 30 cam 500 euro.Actele si autorizatiile te mai costa undeva la 2000 euro. asta inseamna 6600+500+2000 =9100 euro. felicitari, te incadrezi in 10000 numai daca ai pamantul

| larizutza a răspuns:

Buna eu stau pe calea baciul; ui la garsonoere si eu am o cabana din lemn in lombului dar nu te gandi la suma de 10. 000 pentru ca a noastra e mult mai mae are pod si 2 etaje si terasa si nea costat 3000 de euro adica 120 de mil eu cred ca iti vei implini visul deoarece daca dai o fuga pana acolo sun p multime de cabane si mai mici si mai mari si te poti uita chiar vsa vb cu cineva care te poate ajuta. pls. funda

| boggg a răspuns:

Gasesti casa si pe http://www.containere.org/