| suddent a întrebat:

Buna seara, as dori sa stiu cum se pregateste solul pentru plantarea prunilor.Solul trebuie arat? La ce distanta se planteaza pomii unul de celalalt, as dori un tutorial complet.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Solul nu trebuie arat, nu trebuie pregatit anterior, este nevoie doar de gropile care se sapa in momentul plantarii. Din punct de vedere al distantei intre pomi, prunul nu este foarte pretentios, dar pentru aspect eu as lasa cca. 4m intre ei.
Plantarea se face insa toamna, cu 2-3 saptamani inainte de inghet, sau primavara inainte sa dea frunzele. Am mai auzit si de plantare pe timpul iernii, insa nu stiu cat de eficienta este, in niciun caz insa nu se planteaza acum, cand pomii sunt in plina vegetatie.
Iata si un minitutorial de plantare "ca la carte", desi din experienta iti spun ca nu este absolut necesar sa respecti fiecare amanunt:
Se elimina partile afectate ale radacinii puietului cu ajutorul unei foarfeci de gradina. Se pregateste intr-o galeata un amestec de apa, pamant si balega, in proportii egale, care va fi utilizata la mocirlirea radacinilor inainte de plantare, avand rol de stimulare a cresterii noilor radacini si de vindecare a rupturilor si a taieturilor pe care acestea le-au suferit la scoaterea din pepiniera.
Se sapa gropile de cca. 50x50x50 cm, separand pamantul de la suprafata de cel de la fundul gropii si pregatind langa o lopata sau doua de gunoi de grajd vechi, bine uscat (in zona de vest i se spune mranitza).
Se aseaza puietul in groapa, avand grija ca punctul de altoire sa fie deasupra nivelului solului, la circa 4-5 cm. Se umple groapa cu pamant in timp ce puietul se misca usor pe verticala pentru ca pamantul sa intre intre radacini (e indicat sa lucreze doua persoane, una cu pomul, cealalta cu lopata). La inceput se pune mranitza, apoi pamantul de deasupra si ultimul pamantul de pe fundul gropii. Pamantul se taseaza prin apasare cu piciorul, de la exterior spre interior.
Se uda cu 1-2 galeti de apa, se asteapta putin ca pamantul sa se aseze, dupa care se completeaza cu pamantul ramas. Daca plantarea se face toamna, este indicat sa se puna tot pamantul ramas, ca un musuroi in jurul tulpinii, pentru a proteja radacinile de inghet. Daca plantarea se face primavara, e mai bine ca pamantul sa ramana aproape la nivel, intrucat cu timpul se mai aseaza formand o adancitura in care se aduna apa de ploaie.
Daca plantarea se face primavara si in functie de vreme, periodic se va mai turna cate o galeata de apa la radacina pomisorului.
Eu nu am respectat insa niciodata intreaga procedura, limitandu-ma de obicei doar la saparea gropii, asezarea puietului, umplerea ei cu pamantul din groapa si bineinteles la udare.

| ghimbascosmin a răspuns:

Solul pentru o plntatie? sau pentru ce? seplanteaza la 1 metru pe rand si la 3-4 metri intre randuri