| ANXL a întrebat:

Bună seara! La o fundație de 100 mp, pentru confecționarea cofrajelor, de câți metri cubi cherestea ( scandura) si câți patrati (bile) de 8/8 din lemn as avea nevoie?
Mulțumesc

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu ai toate detaliile pentru un calcul exact, nu e suficientă suprafata, e nevoie de lungimea totala a fundațiilor si de inaltimea elevatiei.
Iin general se ia un metru cub de scandura si cateva legaturi de leaturi de 3 pe 5, care (pe cant) sunt suficiente.
Eu am confecționat panouri de scandura, pe care le-am infoliat, iar la final pot fi utilizate la astereala, la fel si parte din leaturi, bineînțeles daca nu le strici taindu-le prea scurte.

Bula
| Bula a răspuns:

Uite-te pe detaliile si specificatiile cofrarii din proiectul fundatiei!