| mistergiovany49 a întrebat:

Am de placat cu polistiren la casă o zonă pe rotund. Se poate da forma polisirenului la cald? Cum?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu se poate modela la cald.
Tot ce poti face e sa tai fasii inguste, cu sectiune dreptunghiulara sau trapezoidala, pe care le asezi pe inaltimea zidului.
Le asezi cu muchiile interioare alaturate.
Daca tai bucatile in trapez, ar trebui sa calculezi unghiurile in functie de numarul de bucati in care desparti ughiul de 90 grade (sau cate grade are zona de acoperit). Astfel nu vor ramane goluri intre ele.
Daca tai dreptunghiuri, umpli triunghiurile ce raman la exterior cu mortar sau spuma.

Indiferent ce forma alegi, latura care atinge peretele sa aiba minim 4-5 cm.

https://goo.gl/images/Se51bk

https://goo.gl/images/3c1HVh

Daca tai din grosimea lui cum a zis katy, il pui cam degeaba.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU!
Polistirenul se poate taia cu fir de metal incins, dar nu se poate forma sau modela la cald.

| relian a răspuns:

Izoleaza la interior, afara incarci cu ciment frumos, vopsesti ce culoare doresti.Banui ca la interior nu ai suprafete rotunde.Sa izolezi la exterior cu polistiren, aia se face numa la casele cu structura din lemn, dar si la alea se incarca cu mortar destul de gros, lovesti cu ce vrei si incarcatura e foarte solida.La casele din RO facute din boltari,caramida,beton izolarea se face la interior., asta daca v rei sa economisesti la caldura, zidu rece ramanand astfel in afara izolatiei si nu in interiorul camerei. Zidurile din beton, boltnari, sau incarcate cu tenculaia cu ciment sunt reci, indiferent cata caldura faci tu iarna ele raman foarte mult timp reci.Sa incalzesti un zid tencuit la interior cu mortar trebuie sa faci caldura in casa non stop si undeva la peste 25 de grade.