| cataaalinn a întrebat:

La achizitionarea unui apartament prin credit ipotecar, cum pot afla exact anul de constructie al blocului? (de exemplu: in anuntul de pe internet scrie ca estie construit in 1982, insa cum pot afla daca este adevarat?)

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca e foarte important, daca ar fi vorba de un bloc nou, sunt relevanti 5 ani in plus sau in minus, dar la un bloc vechi chiar mai conteaza daca e 1982 sau 1975?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asociatia de proprietari trebuie sa detina un exemplar al cartii constructiei. Daca nu detine te poti interesa la primaria localitatii sau la Inspectoratul de Stat in Constructii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De la Cartea funciara unde sunt înregistrate toate locuintele intabulate.