| anonim_4396 a întrebat:

Care aveti pe acasa bambus ( din acela spiralat ) Lucky Bamboo? ma intereseaza sa stiu de unde l-ati cumparat si cum il intretineti. multumesc

8 răspunsuri:
| 1968 a răspuns:

Bricostore; Ikea

| bruno9432 a răspuns:

L-am cumparat de la Ikea si l-am tinut in casa aprox. o luna, puneam cate putina apa peste cea care era deja in vas, in schimb se pare ca lipsa de lumina din apartament nu i-a facut bine, l-am mutat la parinti in curte pe perioada verii si si-a revenit.

| zuzumic a răspuns:

Eu am unu de vreo 4 ani... ii schimb apa si o data la o luna. nu l-am cumparat l am primit... dar se gaseste la florarie... important e sa stea drept nu inclinat... se tine intr-un vas cu gura mica. eu l am pus intr-o sticla de tinut tuica de pe vremea lu bunik... si i am pus un sevetei in jurul tulpinii ( in locul unde intra in sticla, pentru ca totusi avea desnizatura prea larga )ca sa stea drept... aa si o sa ii dea niste frunulite daca cresc prea mari ar fi cazu sa le rupi din locul din care au dat si sa le pui in apa... in 3 zile maxim o saptamana va prinde radacini si se va forma un bambus nou ( asta in un an poate sau doi) eu am acum 3 aa si inca ceva ar fi bine sa tai si un pic din bambusu propriuzis de deasupra de locul unde a dat ultima radacina vor creste repede altele... si se va pastra foarte multi ani... ii place lumina dar nu il deranjeaza nici intunericul nu e pretentios de loc. aa am uitat sa mentionez. ii put foarte urat radacinile cand il scoti din apa

| diddy_2463 a răspuns:

Are la carrefour(orhideea, langa gentile de la lamonza), am fost eu ieri, e la oferta, 9, 99lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am acasa parchet de bambus. L-am cumparat de la Ambient. Nu stiu la ce te referi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu ii schimb apa, stiu ca se pune peste nu se schimba, asa se simte el mai bine. Poti gasi la supermarketuri, florarii...

Link util:
http://www.pentrufemei.ro/......--1118.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am cumparat din ikea dar gasesti si in bricostore mai multe feluri, au nevoie de lumina dar nu ii pune linga geam daca bate soarele direct in el sau ai caloriferul pornit, ii place umezeala, ca idee atmosfera din baie dar numai daca ai lumina naturala, ii schimbi apa la 2 saptamini, foarte putina apa, cam 5 cm, si o data pe luna ii speli radacina sub jetul de apa rece, per ansamblu nu este foarte pretentios si se spune ca aduce noroc, de unde si denumirea de Lucky Bamboo, succes.

| Babushka a răspuns:

Si eu am unu pai se tine in apa, ii schimbi apa mai des, dar sa nu fie f rece sa fie la temperatura camerei.Il gasesti si in Cora daca te duci si in mall-uri mai sunt acele "mini florari" nu stiu daca intelegi la ce ma refer si nu e f scump