| gogusamsung a întrebat:

Care este un degresant mai bun, alcoolul sanitar sau zeama de lămâie (sau orice alt acid)?

Răspuns Câştigător
| inginer a răspuns:

Zeama de lamaie - deloc (si nici un alt acid). Alcoolul sanitar - cat de cat (nu e acid). Degresanti buni sunt detergentii care contin fosfat (in general detergentii de rufe). Sau poate gasesti fosfat la metalo-chimice (fosfatul e baza). Si cam atat.

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pentru ce? In scop industrial cel mai bun este acetona sau diluanti ca nitrobenzen, white spirit s. a.
Pentru piele, normal ar fi sa folosesti o masca hidratanta si hranitoare, asta va face ca pielea sa nu se ingrasa, daca folosesti o metoda sa indepartezi grasimea, ea este perceputa ca o agresiune, si pielea ca sa se protejeze se ingrasa mai repede dupa. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeama de lamaie.

| gogusamsung explică:

Am vărsat ulei pe o masă de sticlă și n-am la îndemână decât cele două happy

| DoDdy_8145 a răspuns:

Zeama de lamaie