| Opris_Ioana_1987 a întrebat:

Cati metri patrati face 10 metri pe 20 de metri?

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uff, mai bine explic decat sa-ti dau un rezultat direct, care nu o sa-ti foloseasca.
Ce inseamna metru patrat? este un metru ori (inmultit cu) un metru, adica aria unui patrat cu lungime si latime (mda, sunt egale) cu un metru.
Un metru cub este un metru ori un metru ori (inca) un metru. Adica un cub cu toate cele trei laturi de un metru (ciudat ca sunt egale, ca este cub, nu?).
Acuma, ce faci tu cu 10 metri pe 20 metri? Un dreptunghi cu laturile de 10 respectiv de 20 metri. Suprafata unui dreptunghi este S = L x l, adica S = 20 x 10.
Sper ca explicatia mea sa-ti fie pe inteles si sa te ajute cand mai ai asmenea calcule de facut. Spor la invatat!

| VladB22 a răspuns:

200 m^2 adica 200 de metri patrati.