| juno a întrebat:

Ce efect are clorul asupra parchetului?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Daca vrei sa distrugi parchetul, atunci foloseste "clor" (de fapt hipoclorit). Intra in lemn, mareste porozitatea deci creste capacitatea de a fixa murdaria. Pentru revigorare, recomand spalarea cu detergenti speciali pentru curatat parchetul, sau rașchetarea acestuia, operatie care este mai laborioasa si mai scumpa, dar cu mult mai avantajoasa in timp. Practic parchetul "reinvie".

6 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Am folosit ACE (este tot cu clor) numai pentru a scoate petele din lemnul parchetului nelacuit, fapt dupa care l-am dezinfectat total folosind o solutie de apa + ACE + ASEVI(dezinfectant cu parfum intens, pentru a elimina mirosul clorului din ACE) + detergent(solutie destul de concentrata, fapt care necesita folosirea de manusi pentru menaj la spalarea respectiva).
Dupa o astfel de dezinsectie l-am smirgheluit si lacuit.
Pentru asemenea situatii este bun clorul, dar preferabil ACE.
Spor la treaba...

| machupicchu a răspuns:

Am uitat sa precizez factul ca nu pateaza lemnul, ci doar il albeste. Important este modul in care-l folosesti si daca doresti o uniformizare a nivelului de albire, spala de mai multe ori toata suprafata, asteptand de fiecare data uscarea totala a spalarii anterioare. succes...

| just|breathe a răspuns:

Nu stiu, nu am incercat, dar cred ca il albeste...big grin

| blue29 a răspuns:

Nu stiu ca nu am avut probleme de acest gen. Oricum nu cred ca-i face bine parchetului, cred ca apar pete pe parchet in locul unde a fost clor. Daca vrei sa vezi incearca pe o bucata de la parchet care a ramas in urma montajului dar sa nu incerci pe podeaua deja montata ca o strici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa dai apartamentul spre vanzare? glumesc, folosesti clor doar trebuie sa trebuie sa-l smirgheluiesti si dat cu lac, asta in conditiile in care nu trebuie sa-l inlocuiesti total, depinde ce clor folosesti.

| adrianhasde a răspuns:

Uzeaza structura celulara a lemnului si decoloreaza.