| andytza a întrebat:

Ce preferati de Craciun, traditiile cand bunica/mama prepara cozonacul acasa, taia porcul si impodobea bradul verde cu mirosul lui specific sau `moda` actuala, inainte cu o seara navala in supermarketuri, mancare gata facuta, cozonac cumparat si brad artificial?

Răspuns Câştigător
| uzzi92 a răspuns:

Clar traditia... e mai frumos... si in plus oboseala aia de care vorbeste cami e exact de ce ai nevoie pentru a simti cu adevarat Craciunul...

29 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

In ceea ce priveste bradul sunt de acord cu cel artificial! Nu are rost pentru 3zile de miros sa sacrificam un brad caruia i-a trebuit ani sa creasca.De ceva timp folosesc cu placere pe cel artificial dar am grija sa cumpar ramuri naturale de brad pentru a simti parfumul sarbatorilor! In ceea ce priveste cozonacul si celelalte bunatati, normal ca le ador pe cele facute de mine sau de mama.Este parca, singura sarbatoare din an care ne intoarce la copilarie!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Traditia -stau la casa asa ca in fiecare an cumparam porc, il taiem, si pregatim toate bunatatile conform traditiei.Singura deosebire e ca taiem porcul in jurul datei de 15 decembrie sa nu fim obositi la Craciun, toate le facem treptat.Bradul natural nu a lipsit niciodata din casa noastra chiar daca "copiii " nostri sunt mari (au 20, 22, 28, 29, 33 ani). In prima zi de Craciun toti sunt alaturi de noi, apoi isi fac programul cum vor.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Clar traditional cu familia si prietenii la o friptura, mamaliga, muraturi si usturoi si stropita cu vin. Fara brad Craciunul nu are acelasi farmec pentru mine. Sunt fericit ca am rezolvat problema bradului natural - este poate incredibil dar am reusit sa aduc un brad de la munte si sa-l sadesc la tara (in campie) si nu mai am acum decat o singura problema - impodobitul - are 5 metri inaltime acum.

| pepe a răspuns:

Prefer Craciunul traditional cu miros de cozonac facut in casa.

| antonia09 a răspuns:

Eu sunt adepta traditiilor adaptate la nou. Orice gospodina inteligenta isi face timp sa isi umple congelatorul cu ceea ce ii trebuie pentru masa de Craciun din timp, ca sa nu piarda timp prin magazine la cozi in preajma sarbatorilor.
Eu cel putin asa fac, imi iau ceea ce imi trebuie din timp si incerc sa le prepar cat se poate de repede cu cel mult 2 zile inainte.
In privinta bradului eu am optat pentru unul artificial si de mica statura deoarece am o fetita de 7 luni care ar fi facut ravagii intr-unul mai mare.
Cu bine,

| smaranta a răspuns:

Prima varianta, bineinteles. Ce sarbatoare e aia, fara miros de cozonac si sarmale in casa.Cred ca nici n-ar avea farmec Craciunul sau Pastele fara prajiturile preferate ale fiecaruia sau salata de beuf si supa cu taietei de casa si toata febra pregatirilor si la urma satisfactia ca le-ai facut pe toate cum trebuie, miroase a brad afara se colinda. Ce satisfactie mai ai daca le cumperi toate din supermarket si unde mai pui ca nici nu se compara cu cele facute in casa.

| Silvia a răspuns:

Noi nu am mai tinut traditia de foarte mult timp...bradul e mereu artificial, cumparaturile de la supermarket si majoritatea semipreparate. e mai practic si mai usor asa.big grin

cami
| cami a răspuns:

Pe-asta noua, + o crenguta de brad. M-am saturat s-o vad pe mama obosita, in ziua de Craciun. Si in plus, cu cheltuielile tot acolo ajungi, deci a doua varianta.

cami
| cami a răspuns:

@Steff, ai tintit exact aici http://www.umich.edu/~iinet/chinadata/stat/darts.jpg :">

| Gabystelistu95 a răspuns:

Prefer iubirea, inteligenta, si sa fie toata lumea sanatoasa.

| ILikeToKnow a răspuns:

Traditia, clar! Daca nu ne mai pregatim nici pentru Craciun atunci de ce il mai tinem? Nu cred ca atmosfera Craciunului o cumperi din supermarket :d

| AndutzaAndu a răspuns:

Eu sunt o fire mai traditionalablushing inainte asa era in familie dar acum cam asa e, mai modern... dar eu cred ca e mai frumos traditional

| iri a răspuns:

Prefer traditiile.
De Craciun urasc bradul artificial... daca nu simt miros de brad in casa, pentru mine nu e Craciun big grin nu imi plac diversele spray-uri cu miros de brad, vreau sa fie natural.

| zuly a răspuns:

Sunt impotriva taierii brazilor. e o afacere a oamenilor rai, care vor castiguri usoare pe seama distrugerii frumosului natural.sad apoi vezi mormane de braduti morti pe la ghenele de gunoi.foarte urat.deprimant(cel putin pentru mine).
Dar nici cei artificiali nu-mi plac. O crenguta de brad sau o echibana din crengute mici, o lumanare si niste globulete e ok.
Imi place ca la mine in casa, de Craciun, de cand eram mica miroase a portocale.si a brad, a cozonac, a prajituri si a mere coapte cu scortisoara. e foarte frumos.
In supermaketuri e urat in perioada acestor sarbatori. In plus, se cheltuie o groaza de bani aiurea, oamenii parca isi pierd ratiunea in febra sarbatorilor si arunca banii pe lucruri inutile.
Craciunul e frumos.si asta tine de spirit, de emotie si de bucuria de a-ti aduna toata familia in jurul mesei de sarbatoare si a te simti minunat langa ai tai.nu de cine are cel mai mare brad sau cea mai incarcata masa cu cele mai multe si mai scumpe bunatati.
Parca vad intrebari pe TPU dupa sarbatori de genul :cum scap de cele 4 kg pe care le-am pus in timpul sarbatorilor?" laughing

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
Ultimele 3 raspunsuri au fost cam "old school", asa ca hai sa echilibram oarecum un pic balantatongue.Eu nu sunt de acord cu niciuna din varinatele tale. Le-as combina.Adica imi place la tara cand tai porcul si cozonacul facut in casa, dar nu sunt de acord cu bradul natural.Parca nu se mai merita.
@cami, poate n-ar mai fi obosita daca ai ajuta-o un pictonguelaughing.
Pa pa si Sarbatori Fericite!

| goruna a răspuns:

Indiscutabil vremea bunicilorhappy

| Johanna_9281 a răspuns:

Prefer traditionalul.

| madalicious a răspuns:

Craciunul traditional; x pentru ca atunci cand face mama/bunica/matusa cozonacul se simte toata aroma lor in toata casa. Bradul adevarat ca sa fie un plus de culoare adevarata nu artificialastraight face. Si in legatura cu taiatul porcului... mai bine gata taiat ca nu de alta dar e intristator sa prinzi drag de porcul din curte/cotet si apoi sa il vezi taiat si parintii sau altcineva sa te indemne sa-l manancistraight face. Ar strica tot farmecul craciunuluistraight face Deci mai pe scurt. Craciunul Traditional.

| Klara a răspuns:

Uff...Craciunul la care primesti multe cadouri materiale, Craciunul la care ai la ce te uita la TV si Craciunul la care nu-ti vin 5000 de musafiri acasalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! eu prefer Craciunul traditional, e mai romantic si mai frumos, cu toata oboseala aferenta...imi place mirosul cozonacului proaspat copt, al cetinei de brad...imi place sa vad cum ard paiele cand se taie porcul... ce mai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am nostalgia traditiilor pentru ca de cand am parasit tara nu m-am intors de sarbatori si din anumite motive acum e prea tarziu... Nu am mai asistat la un Craciun traditional de 20 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si una si alta laughing cozonac cumparat, navala in supermarket, brad natural big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii vor sa para interesanti si zic ca fara porc si brad natural...
mai sa fie! si daca vad un cirnat proaspat le atirna limba printre picioare ...despre brad, sa fim seriosi cu ecologia asta extrema. Padurea nu sufera de la atita lucru, ba chiar ii face bine.
Craciunul este o sarbatoare in familie, normal este sa fi acasa intre ai tai repectind traditia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara indoiala Craciunul traditional. Acesta nu poate fi inlocuit de nimc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de la tara si sincera sa fiu in perioada sarbatorilor specifice sezonului, asi prefera supermarketurile pentru ca fiind in fiecare zi in bucatarie mi-asi dori macar atunci sa ma inlocuiasca cineva dar tot mincarea gatita de mine are gust mai bun dar cumparaturile ne ajuta sa cistigam timp dar cheltuim bani

| Jupiter a răspuns:

Traditiile, exceptand taierea porcului si bradul natural.

| Giuly_3112 a răspuns:

Imi place doar trei lucururi la Craciun : cozonacul lui bunica
cand inpodobesc bradul cu ai mei
si bataile cu zapadahappy

| buli a răspuns:

Moda noua e mai simpla, nu trebuie sa te mai obosesti cu porcoh go on cu cozonac oh go on. Impodobitu ramane, dar nu mereu cu mirosu specific. Exista si spray-uri cu asemenea mirosuri.

| tria a răspuns:

Traditional brad, prajituri coapte in casa si tot ce tine de craciun din preparatele de porc, ce daca punem citeva kg. pe noi avem timp pana la craciunul viitor sa le dam jos. evit supermarchetu si tot ce ne-ar departa de craciun. CAND vad lumea cum vojaie prin magazine ma duce cu gandu ca vine foametea nu craciunu.Asa ca eu si familia mea ma straduiesc sa mergem cat mai aproape de traditie si chiar copiilor le place e un sentiment unic. NUMAI BINE SI SPOR LA TREABA