| justyoung9 a întrebat:

Cum se cheama in popor planta Lycium chinense?
Stie cineva daca e comestibila?

3 răspunsuri:
| 93Anna93 a răspuns:

Catina si da, fructele sunt comestibile.

| Geojorjy a răspuns:

Catina de gard este un arbust exotic, de 1-3 m, sub formă de tufă, cu înrădăcinare trasantă şi tulpini la început drepte, spre vârf arcuit pendente, prevăzute cu spini proveniţi din transformarea lujerilor.

Lujeri lungi, flexibili, spinoşi, fistuloşi, cenuşii-albicioşi, cu numeroase lenticele. Muguri alterni, mici, câte 4-5 la un loc, cu baza
îngropată în scoarţă. Frunze alungit lanceolate, de 2-6 cm, relativ groase, verzi cenuşii, acute, cu marginea întreagă şi peţiol de 6-20 mm.

Flori bisexuate, de circa 1 cm, grupate câte 3-5 în axila frunzelor, purpurii-liliachii; înflorirea are loc tot timpul verii (iunie-septembrie).
Fructe – bace roşii-portocalii, 1.5 cm, cu gust dulceag, otrăvitoare.
Cătina de gard este originară din sud-estul Europei şi Asia vestică, la noi fiind cultivată şi sălbăticită în regiunea de câmpie şi colinară.

| ddav23 a răspuns:

Este vorba de "Goji" sau "Catina de garduri", iar aceea este denumirea botanica stiintifica. Da, este comestibila, recomandata in tratarea anumitor afectiuni, inca de acum 2.000 de ani in China si de vreo doua secole in Europa si implicit Romania.
http://www.natlife.ro/2011/09/boabele-de-goji-minune-pura/
Funda, te rog!