| FataAmintirilor a întrebat:

Cum se ingrijeste si cultiva un ricin ( ii o planta)? FUNDAAA

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Planta de ricin se îngrijeşte foarte uşor. Are nevoie de mult soare şi de apă în cantităţi moderate. Având în vedere dimensiunile mari, nu se pretează la cultivarea în ghivece decât dacă este periodic tunsă şi rărită.
Planta de ricin nu are preferinţă de sol, dar e bine ca pământul în care este cultivată să fie bogat şi bine drenat. Se udă regulat şi periodic.
O dată la două-trei luni, în jurul tulpinii se pune îngrăşământ natural. Pe măsură ce florile se ofilesc, acestea trebuie tăiate, pentru a facilita apariţia de noi flori.