| anonim_4396 a întrebat:

Cum se planteaza bulbi

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Faci cu o sapa straturi si plantezi bulbii la distante egale. Poti folosi si o sfoara pentru a mentine linia dreapta.
Intre linii poti lasa o distanta egala cu latimea sapaligii pentru lucrarile de intretinere(prasit)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se sapa pamantul si se marunteste cu o grebla.
Se face o gropaita adanca de cca 10-15 cm in care se aseaza bulbul, cu coada in sus.
Se astupa gropita cu pamant si se batatoreste usor.
Se uda locul cu cca 100 ml apa zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand nu mai exista RISC DE INGHET pot fi plantati in pamant dar nu prea adanc, nu mai mult de 5-10 cm adancime.se uda din abundenta in prima zi, la 4 zile din nou, apoi de 2 ori pe saptamana. daca sunt lacramioare, ghiocei sau crocus(asemanatori branduselor)se planteaza toamna tarziu, cu cat iarna este mai geroasa cu atat florile sunt mai mari. bulbii de narcise si zambile se planteaza primavara devreme, cei de dalie cand infloresc piersicii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lacramioare