| anonim_4396 a întrebat:

Cum se sadesc bulbii de frezie? se mai uda dupa sadire? si zmeura are nevoie de multa apa, se poate planta in ghiveci?

3 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Bulbii de frezie daca vrei sa-i plantezi afara, trebuie plantati dupa ce trece pericolul inghetului, sunt sensibili la inghet. Eu i-am plantat acum 2 saptamani. Nu e tarziu nici acum.
Dupa ce ii plantezi, dupa atatea ploi nu trebuie udati, dar dupa cateva zile daca nu mai ploua iar pamantul este uscat ii uzi.
Se mai pot planta si in ghiveci toamna tarziu intr-un loc racoros unde nu scade temperatura sub 5 grade.
Tatal meu face asa, le planteaza toamna in ghiveci pe balcon, are balconul inchis dar nu cu termopan si fac niste flori enorme, incredibile. Acum sunt inflorite. Au inceput sa infloreasca cam acum 2 saptamani.
Daca tii ghiveciul intr-o camera mai calda vor inflori foarte tarziu, daca le scoti afara, iar florile vor fi urate. Stiu din experienta propie. Bafta!
Zmeura e bine sa o plantezi in gradina sau intr-un ghiveci mare. Trebuie udata moderat. Cand se usuca pamantul, o uzi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pentru ca nu mai au aer si le trebuie apa intr-o masura medie

| mama4you a răspuns:

Plantarea bulbilor se va face la sfârşitul verii, într-un sol foarte hrănitor, afânat şi bine drenat.
Frezia nu are nevoie de o cantitate mare de apa, ci de o udare regulata fara a stropi frunzele. Dupa ce plantele rasar se administreaza ingrasaminte pe baza de azot si potasiu. Tijele florale si frunzele fragile trebuie sprijinite in timpul cresterii.