| mariela60 a întrebat:

De ce se depune gheata pe spatele interior al frigiderului? Desi este un frigider cu dezghetare automata, multumesc.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai gheata la frigider sau la congelator? La frigider nu este normal sa inghete.Ca urmare ori intra ceva aer inauntru, usa nu se inchide bine, ori nu este ventilatia buna, adica daca il ticsesti cumva sa bagi in el de nu mai are pe unde circula aerul asta se intimpla.Prin frigider aerul trebuie sa circule si daca este restrictionat de prea multe produse ce le bagi acolo e normal sa inghete.Sau acum depinde cit de vechi este, poate ingheta si datorita faptului ca poate pierde freon.Insa trebuie sa aduci pe cineva care se price sa vada cum sta situatia la fata locului.Sau sint frigidere care fac gheata apoi au defroster adica se oprest singure, se topeste gheata si apoi pleaca iar. Daca l-ai luat nou vezi manualul, trebuie sa scrie pe undeva ce si cum functioneaza.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Pe spatele frigiderului cu dezghetare automata e ok sa se depuna fie un strat foarte subtire ca de zapada iar in etapele de dezghetare sa apara ca niste picaturi de gheata. Totul e ok atat timp cat stratul nu e gros, ar trebui sa aiba doar cativa milimetri, iar alimentele din frigider nu ingheata.

Daca alimentele se racesc excesiv si fac pojghita de gheata sau branza de vaci capata cristale in interior atunci e clar ca a setat butonul la o valoare prea mare.

Eu am un Gorenje si face chestia asta daca-l dau la 6, insa la 5 se comporta f ok.

| LIN2010 a răspuns:

Dupa cum spui frigiderul este un model cu dezghetare automata,deci se formeaza la un moment un strat de gheata(mai mult ca o zapada, rezultata prin inghetarea condensului), dar se dezgheata automat, iar lichidul rezultat este ghidat prin orificiul de evacuare(atentie sa nu fie infundat)in spatele frigiderului intr-un recipient, de unde se evapora.Respecte

| Hevnoraak a răspuns:

Probabil senzorul e defect sau uşa frigiderului nu se închide bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Fulbaster a răspuns:

Probabi este potrivit la un numar prea mare.
Sper ca te-am ajutat!

| Negoiu a răspuns:

LIN 2010 ti-a raspuns corect

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Este reglat prea tare.

| vatasanumaria a răspuns:

Mariela si frigiderele cu dezghetare automata se dezgheata si ele o data la un an.