| Bloodkidney a întrebat:

De unde imi pot cumpara si eu o planta carnivora? Cam ce pret ar avea.

2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Daca esti din Bucuresti, poti gasi plante carnivore la Hornbach-ul din Militari (cel aflat la iesirea pe A1). Eu de acolo mi-am cumparat una si aveau mai multe specii.

Pa.

| spiridus25 a răspuns:

Cea mai des intalnita intrebare pe care am auzit-o in ultima vreme este "De unde pot cumpara plante carnivore?".

Din pacate raspunsul nu este asa simplu, pentru ca se gasesc rar si in locuri foarte putine. Spre exemplu, Bricostore a avut mai pe toata perioada verii 2007 diferite specii de Drosera si Dionaea. Mai inspre toamana s-au gasit si mai multe marimi de Nepenthes Alata la toate florariile Trias din Bucuresti. Am mai vazut si pe un magazin virtual, dar nu trebuie mentionat datorita preturilor exorbitante. (Daca mai stiti si alte locuri, nu ezitati sa le impartasiti).

Puteti urmari si anumite forumuri specializate de plante. Din cand in cand (destul de rar) mai apar spre vanzare asemenea plante.

Varianta de rezerva ar fi achizitionarea din strainatate. Personal nu am incercat decat un magazin virtual din cehia www.czplants.com/en. Plata se poate face si prin Paypal. Plantele au sosit destul de repede, si in stare foarte buna. Din pacate plantele nu sunt mature, fiind foarte mici (acest lucru este afisat pentru fiecare planta in parte). Semintele vin in stare foarte buna, gata stratificate. Am avut o rata de germinare destul de mare din semintele achizitionate de la ei.

Atentie. Inainte de a incepe sa cautati plante carnivore, fiti siguri ca puteti sa le asigurati lumina, calitatea apei de care au nevoie.
http://www.plantecarnivore.ro/......ivore.html