| AlexRoKilla a întrebat:

Distribuitor incalzire casa (~250mp, casa cu 1 etaj, izolata, centrala pe lemne cu calorifere, tevi din cupru). E necesara folosirea unui distribuitor (sau poate doua) pentru instalatia de incalzire in casa? Proprietarul considera ca e o risipa de bani si ar prefera sa foloseasca T-uri, coturi, etc. Care ar fi avantajul folosirii un distribuitor? Aveti alte pareri/sugestii?
Din ce am citit, distribuitorul e recomandat mai mult la incalzirea in pardoseala.
Multumesc!

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Un inginer specialist sa iti faca un calcul e cel mai indicat. Parerea mea e ca ai nevoie de asa ceva, alta varianta chiar mai costisitoare ar fi sa pui termostate peste tot.