| smaranta a întrebat:

Dragi prieteni! am din nou nevoie de ajutorul vostru.Intrebarea este urmatoarea:cu ce adeziv se poate monta gresia peste parchet, pentru ca am incercat in fel si chip si se desprinde, daca aveti vreo idee va rog sa-mi raspundeti rapid.Multumiri!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca e posibil pe parchet.de ce nu-l scoti? scoate-l si puneti gresia fara probleme. cred ca ai putea s-o lipesti cu aracet. dar nici asa nu garantez ca tine, poate clei de oase. dar tot mai bine scoti parchetul si o pui direct pe, ce e dedesubt.

6 răspunsuri:
| smaranta explică:

Dragii mei va multumesc pentru raspunsuri.Pana la urma am scos parchetul pe portiunea unde vine gresia.Nu m-am mai riscat sa mai cumpar nici un fel de adeziv, ce-i sigur e sigur.Asta e. turnam o sapa si asa n-o sa mai fie probleme.merci mult. pupici

| smaranta explică:

@mg stiu ca solutia ta e buna dar ma preseaza si timpul, nu stiu daca as fi gasit repede adezivul acela asa ca am ales varianta cea mai rapida, oricum iti multumesc.

| maria a răspuns:

Buna smaranta, fara suparare, din cate cunosc, gresia face foarte greu priza peste parchet sau aproape deloc.Solutia optima ar fi sa poti scoate parchetul ( cu un ajutor, daca este cu putinta), sau sa gasesti pe cineva sa iti rascheteze parchetul sau sa aplici un adeziv special si sa iti montezi un linoleum care imita foarte bine gresia si se intretine foarte usor, excluzand riscul de a aluneca. Uite cateva link-uri:http://www.ecolemn.ro/, http://www.1001case.ro/......c744.html, sper sa iti fie de folos si sa rezolvi cu bine.

| -TattO- a răspuns:

E o solutie. cauta "neofil F50- Mortar-adeziv. " si "Murexin -Chit de rost ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutia se numeste : Tile-on-Wood si este produsa de Dunlop. se gaseste si pe la noi, dar trebuie sa cauti. Aceasta solutie este folosita intens in America, acolo unde se lipeste frecvent gresia pe lemn. Neofil nu este bun la asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorinta dvs! Solutia data de mine este profesionala!