| eulliric99 a întrebat:

E adevarat ca ratele lesesti nu clocesc? Imi dati niste detalii despre inmultirea lor.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu este adevarat! --- desi ratele domestice, in general, nu cad closti ( ouale lor sunt clocite, in bune conditii de gaini sau curci) cele de rasa leseasca(Carinia Moscata) sunt singurele care-si clocesc ouale.Mai mult, femelele de rata leseasca sunt foarte bune closti si mame! Vezi aici: http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 36850-Pasari-de-curte!/page9

4 răspunsuri:
| BCoMichael a răspuns:

E adevarat nu clocesc, dar oricum fecundeaza ouale, doar ca nu stau pe ele happy
Funda?

| CreierSupersonic a răspuns:

Daca nu clocesc, atunci cum se inmultesc? laughingdin moment ce nu sunt mamifere si exista tipul ala de rate, rezulta ca ele clocesc big grin

| roberttcrs a răspuns:

Ba clocesc, ele isi fac cuib singur.Si deocamdata ele clocesc numai cand e perioada lor.Perioada lor e din 6-6 luni. Daca ele au ouat lasatile singure sa isi faca cuib.