doiny
| doiny a întrebat:

Este normal ca geamurile termopan sa faca condens pe dinauntru?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

Nu este normal sa faca pe dinauntru, intre geamuri trebuie sa fie vid. Inseamna ca geamurile tale nu au fost izolate bine, este o greseala de fabricatie. Pe dinafara geamurilor insa poate aparea condens datorita lipsei de aerisire si a unei surse de incalzire sub geam( de ex:un calorifer)

16 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Aceeasi problema am avut(adica parintii mei au avut) si le-au spus ca termopanele din Aluminiu fac condens indiferent de conditiile din casa.Am schimbat geamurile cu termopane din PVC si nu fac condens decat de 2 degete(limita acceptata). La geamurile din PVC se spune ca exista o limita maxima de 2 degete de condens. Depinde la firma la firma si de la casa la casa.

assiris
| assiris a răspuns:

Intre geamuri NU

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Daca nu sunt de calitate A, FAC.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cele proaste da. Cele bune au niste orificii de aerisire si nu fac condens.

| mioara a răspuns:

Nu, dar daca peretii ar fi izolati, ar fi perfect.

| monicaclaudia a răspuns:

Calitate buna sau proasta e tot una este un mit ca geamurile termopoane nu fac condens pe dinauntru CREDETIMA e doar o publicitate eu cind ma duc acasa si auzeam pe ai mei ca vor giamuri termopane din cauza ca nu transpira ma ingrozeam eu le am de 7 ani si din prima zi transpirau. Daca e sa ne gindim e normal. iarna afara sunt -5 gr si in casa 20 voi ce credeti?
intre giamuri nu ar trebui sa transpire e normal dar pe partea din 'nauntru orice marca ai cumpara ori cit de scupa sau publicizata ar fi e tot una ((
ideal e sa nu ai o temperatura constanta in casa si asa rezolvi tot (

| gixbanat a răspuns:

Nu geamul e problema, 1 spaletul nu e izolat, 2 incaperea nu este aerisita cum trebuie, peretele este neizolat sau foarte expus intemperiilor.

| MihaiA a răspuns:

Din cate stiu, NU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna doiny, pentru ca termopanele sa nu faca condens trebuie prevazute "spatii de aerisire" intre apartament si exterior, este obligatoriu! Citeste contractul celor care instaleaza aceste geamuri si daca mai ai nelamuriri revin-o...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar pe suprafata f. mica cam 2 cm. In partea de jos in conditii de umiditate normala. Daca sunt flori multe condensul e mult mai mare.Firma care a pus termopanele poate fi solicitata sa masoare umiditatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai ales daca nu deschizi geamul deloc ca sa aerisesti. Si nu pune centrala la 30 de grade, 20 e suficient.
Caloriferul trebuie bine pozitionat sub geam. Important sa nu fie acoperit cu nimic, sau sa nu iasa pervazul peste el. Aerul incalzit de calorifer se ridica si trebuie sa treaca cat mai aproape de suprafata geamului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa faca condens pe foaia de interior. nu intre ele. Condensul se datoreaza fluctuatiei de temperatura[nu mai mare de5-6grade] si a umiditatii crescute din int. camerei[se invata la fizica in primi ani], nu exista geam care sa nu condenseze, poate peste 30 de ani, daca sfidam legile fizici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa faca condens pe foaia de interior nu intre ele.condensul se datoreaza fluctuatiei de temperatura[nu mai mare de5-6grade]si aumiditatii crescute din int. camerei[se invata la fizica in primi ani] nu exista geam care sa nu condenseze, poate peste 30 de ani, daca sfidam legile fizici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe dinauntru nu este normal,
si geamurile termopane nu au niciodata in viata lor vid intre ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunteti din Bucuresti, putem veni la dvs pentru o constatare si eventual remedierea problemelor.www.reparatiiferestre.ro

| Krisally a răspuns:

Nu e normal, dar se intampla frecvent din pacate. Sunt 2-3 motive din care se poate intampla asta. Daca se mai intampla cuiva si e interesat, recomand http://www.reparatiitamplarie.ro/.