| Maya55555 a întrebat:

Heii stie cineva cum pot ține soareci la distanța de casa am vazut pe net aparate care se pun in priza dar nu stiu daca functioneaza a mai folosit cineva aceste aparate

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea functioneaza acele aparate.
Am auzit de o metoda noua, uleiul esential de menta; cica s-ar feri de mirosul ala.
Eu am doua variante functionale: muzica tare si placi de beton in toate camerele laughing

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea ii poti tine la distanta decat avand pisici prin jurul casei.In rest poti doar sa ii prinzi cu capcane.

| Simpatic a răspuns:

Pentru a mentine soarecii la distanta se recomada montatul aparatului numit pisici sau motan, acesta face minuni mai ales daca nu este ingrasat artificial non stop cu hrana specifica

| relian a răspuns:

Daca stai la casa, ar trebuie sa ai o pisica, is f utile, tin sub control aceste rozatoare.
Aparatele daca ar fi facut ceva fii sigura ca nu ai mai fi vazut in comert capacane, otravuri si ce mai sunt.

| adryang78 a răspuns:

Nu sunt bune de nimic acele aparate.
Ai două opțiuni:
1. Cumperi de la fitofarmacie otravă. Nu grâu din acela, e pistol cu apă. Ceri jeleuri, chiar arată ca niște jeleuri ambalate în hârtie, au și miros plăcut, ca să-i atragă. Problema este că riști să-ți moară prin galerii sau pe unde și-au făcut cuibul și te omoară mirosul.
2. Tot de la fitofarmacie, cumperi clei pentru șoareci. Este un adeziv ca un prenadez. Pui pe o placă mai grea, gen placă de faianță sau gresie (nu hârtie sau carton), pui și o momeală (brânză, cașcaval) și aștepți. Vin atrași de miros și rămân lipiți, fără să moară. Iei placa cu totul și o arunci, eventual repeți operația.

| Drake21 a răspuns:

Cum stai la casa fara motani, eu am luat un motan bengal de mic cel m ai temut pradator de noapte doar ca nu are ce vina prin apartament, cand astia ies cu pitbulii afara eu ies cu motanul bengal il imbrac frumos de iarna

| Drake21 a răspuns:

Vrei sa vin cu motanul? Am si totemul in tigru dupa astrologie, ii prind eurolling on the floor