| mama4you a întrebat:

Imi poate oferii si mie cineva mai multe informatii despre planta aceasta?

Năpraznic albastru? stiu doar ca este o planta perena si infloreste foarte mult timp. dar despre plantare sau ingrijire? am vazut la cineva, era mov

Răspuns Câştigător
| Adelaide a răspuns:

Naprasnicul (Geranium robertianum) creste in padurile umbroase de molid, de fag, in locuri umede si numai la umbra. Planta are tulpina frageda, inalta de 25-40 cm, frunze acoperite pe ambele fete de perisori si flori roz, de nuanta violacee, cu miros neplacut, de oaie. Dupa ce floarea se scutura, ramane fructul, in forma de cioc de barza, plin de seminte marunte. Se culege partea aeriana a plantei, adica tulpina, frunze si flori. Planta se taie de la baza cu foarfeca (nu o smulgeti din radacina). Uscarea ei se face in strat subtire, in poduri umbroase si foarte bine aerisite. O data pe zi, planta trebuie intoarsa, mai ales daca locul de uscare nu este prea bine aerisit. Se pastreaza in punga de hartie. Termenul de valabilitate al plantei uscate este de maximum doi ani.

1 răspuns:
| mama4you explică:

Multumesc frumos pentru informatii