| alicia2000 a întrebat:

Imi poate spune cineva daca a folosit cutitele contour pro knives si cat sunt ele de bune? sau kosmodisc? multumesc

2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Depinde cât și ce gătești. Dacă vrei să tai cuie și ciocane cu ele, sunt bune :-))
Eu le-am încercat, dar nu mai sunt începător de multă vreme și mi se par slabe. Ca bucătar experimentat te interesează alte lucruri de la un cuțit. Pentru un începător în schimb sunt destul de bune. Taie bine, au mânerele ergonomice, dar trebuie să înveți fiecare cuțit la ce se folosește, sub ce unghi se ține etc., pentru că de altfel le ai degeaba.

Trebuie să ai grijă de lame, în schimb (să le usuci cu un șervet după fiecare spălare) pentru că tind să se strice mai ușor. Nu sunt niște cuțite care te vor ține toată viața, dar pentru 200 de lei sau cât mai costă acum, cred că merită să le ai în casă să-ți iei de-o grijă.

Cu timpul, ai să descoperi ce cuțit preferi și ai să-ți iei unul-două pentru tine :-)

| Rapunzell a răspuns:

Buna! Tata si le-a comandat de la Tv si rau a facut! Sunt acceptabile ca si calitate insa, daca vrei sa le cumperi, mergi in real si le gasesti acolo la jumatate din pretul de la Tv. Eu le-am vazut cu 85 de lei in Real.