| EmilTraian95 a întrebat:

In cat timp incalzeste o aeroterma de 1000 w o camera de 4x5?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Pai te uiti pe eticheta de la aeroterma si te vezi care este capacitatea ventilatorului. Calculezi cati metri cubi sunt in camera si apoi vezi in cat timp ar putea (in conditii absolut ideale sa creasca temperatura).

Ceea ce oricum nu se prea intampla niciodata in realitate (pierderi de caldura, usa deschisa din cand in cand, etc).

| nutepriveste21 a răspuns:

O incalzeste primavara sau vara ca pe ger nu faci fata cu 1kw la o camera asa mare. E nevoie de cel puti 2kw si cand e frig tare ar putea merge nonstop cand e mai bine poate functiona cateva ore. Mai conteaza si temperatura ce vrei sa o obtii.