| Cosmin89321 a întrebat:

Intrebare legata de plante si o posibila alternativa la pesticide.
Salut! Stie cineva daca gazele simt gustul iute?
Eu stau la bloc iar anul trecut am crescut ardei iuti in pervaz.La un moment dat au aparut gazulite in pamantul lor si am fost nevoit sa folosesc pesticide deoarece unele plante incepeau sa se ofileasca. In cele din urma am facut dulceata din ardei,e foarte buna, dar sunt ardei normali, voiam ceva mult mai concentrat, asa ca am inceput sa ma uit la carolina reaper, cel mai iute ardei, 16.000.000 unitati scovile comparativ cu ardeii mei care au doar 50.000.
Aveam in gand sa ii diluez cu ardei grasi sau ceva de genul, dar aroma nu s-ar imprastia.
Acum ma gandesc daca nu ar merge sa iau ardei din aceia si sa ii las la murat (sunt concentrati rau, unul la fiecare 2L de apa) si sa folosesc apa aceea drept remediu natural pentru paraziti. Planul ar trebui sa functioneze daca gazele ar simti gustul iute, mamiferele il simt, majoritatea pasarilor nu.
Stiti cumva daca gazele simt acel gust? Sau macar cum as putea afla asta mai repede?(fara sa stau 4 luni sa vina primavara, apoi inca 6 sa creasca ardeii si inca 6 sa vina primavara din nou)

Răspuns Câştigător
| NoisyLight a răspuns:

Se folosește de foarte mult timp insecticidul făcut din capsaicină. Capsaicina este substanța activă din ardeiul iute. Ardeii din soiul Habanero (plus alte soiuri extrem de iuți) sunt folosiți pentru fabricarea unui insecticid bio, folosit în grădinăritul organic.
Deci, metoda aleasă de tine va avea succes.