| nicoletavasiliuc a întrebat:

Poti picta peretii cu culori acrilice? Adica sa faci niste desene pe perete cu acele culori?

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sunt ideale pentru asa ceva. Dupa mine, cele de la Maimeri sunt cele mai bune. Dar orice altceva ar fi, sunt bune prin insasi natura lor, culorile acrilice sunt versatile si rezistente in timp.

| MihaelaDart a răspuns:

Da, se pot picta. Nu trebuie sa cumperi culori acrilice de firma, foarte scumpe, culorile se prind foarte bine și așa.
Deși dacă suprafața este mai mare de pictat îți recomand să iei pigmenți și o cutie de alb separat speciale pentru pereți. Nu costa mult, ajung cat prețul culorilor acrilice, deși acestea le vei folosi la mai multe proiecte, pe când tuburile de arilice se vor termina doar la o lucrare și va trebui să înlocuiesti culorile lipsă, ajungând mai scump ca și investiție.
Mergi la magazinele de bricolaj și acolo vei găsi culorile respective. Eu cu astea pictez, decât să-mi consum acrilicele pe un perete. Doar in cazul in care se rezuma la câteva desene ușoare și nu o compoziție complicată unde necesita foarte multe culori!