| Geo200282 a întrebat:

Probleme aer condiționat inverter gree 1200 Btu. Unitatea exterioară pornește dar merge puțin și se oprește, fără sa producă condens iar unitatea interioara nu răcește deloc cât merge cea exterioara. Ce poate fi?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica temperatura setata.

| relian a răspuns:

Compresorul functioneaza? Poate ca nu merge compresoru,de aia nici nu raceste. Poate sa fie de la condensator,caz in care compresoru da sa plece,dar fara nu poate,se incinge si are un releu cel scoate afara.
Ar mai fi sa fie low in refrigerant,asta doar daca are switch de presiune,ar insemna sal scoata afara,adica switch-ul ala vede presiunea si daca e prea mica taie curentu catre compresor,sau prea mare dupa caz.
Daca este heat pump acolo are o valva,se numeste reversing valve valva care schimba rece,cald sau invers,si aia se poate defecta.

Daca nu te pricepi,suna un meserias,oricum pe net nu ai cum rezolva,un meserias trebuie sa vada la fata locului,nu poate sa spuna exact care este problema. Iara ca sa verifici tu una alta,trebuie sa ai aparat de masura,asta in primul rand,apoi unu care se pricepe sa iti spuna ce sa faci.

Cand pierde agentu de racire nu mai merge nici pe caldura, asta daca e heat pump, cel putin in prima faza, ca dupa cand unitu vede ca temp nu creste inra pe electric, deci daca pui pe caldura sigur o sa vezi ca baga caldura, dar nu stii exact de unde vine caldura daca vine de la compresor sau de la elementu electric.

Condens produce unitatea din interior nu aia de afara.bine ca in cazul in care teava aia mai groasa este neizolata, face si aia condens, teava de suction zic.
Oricum nu raceste aia e clara, aia se simte, asa ca suna unu care se pricepe.

| Uvox a răspuns:

Ceva defect probabil.
Poate a pierdut agentul de racire. Încearcă si pe încălzire.

| Kron5tadt a răspuns:

Cauze probabile: lipsa comunicare intre unitati, cantitate agent frigorific sub limita, ventilator unitate interioara defect, ventilator baterie condensator defect (sau placa inverter), etc. Cheama un tehnician.