| Zinv a întrebat:

Salut. Cati saci de 25 kg de sapa autonivelanta am nevoie la un apartament de 75 m patrati?
(Sapa se va pune la 1, 5 mm grosime)

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic cam 4.5 saci, doar ca niciodată nu vei avea 1.5 mm grosime pe toata suprafața, altfel ar fi absolut inutila turnarea ei.
Pentru a calcula cat de cat exact, prima data trebuie masurata diferenta de nivel. Pentru asta, ai nevoie de un laser si o ruleta, pui laserul la nivelul podelei si cu ajutorul ruletei masori diferența față de laser in diferite puncte ale fiecarei camere (cu cat mai multe puncte, cu atat mai bine). Cea mai mica valoare obtinuta va fi nivelul zero pentru încăperea respectiva, pe care o scazi din fiecare valoare măsurată, obtinand grosimea viitoarei sape in acel punct. Grosimea medie a sapei va fi media aritmetică a grosimilor astfel masurate.
Vei vedea ca diferența fata de cei 1.5 mm estimati de tine va fi foarte mare si implicit consumul de material.

| lpavel a răspuns:

Pai scrie pe sac aceste detalii... Scrie pe sac pentru cati m2 iti ajunge un sac la o grosime de xy apoi tu faci socoteala!

| TudorVali a răspuns:

Va puteti face un calcul folosind calculatorul de pe site de la adeplast, eu cu ei am lucrat https://www.adeplast.ro/......rapida-sar Si scrie si pe sac si e simplu apoi sa faci socoteala