| papuciirupti a întrebat:

pot sa dau o mana subtire de tencuiala peste alta tencuiala mai veche, sa nu mai dau totul jos? ma gandeam ca o sa crape si o sa pice deoarece are cam 2-3 cm cea veche si daca mai dau eu una de 0, 5-1cm o sa pice jos, la tencuieli mai mari de 3 cm stiu ca se pune plasa...
ps: cat nisip sa pun la un sac de multibat?
am pus 9 gale de 10kg si este tare pentru ca deja se vad crapaturi...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa incerci sa o dai jos. Altfel poate cade dupa ce ai pus-o pe cea noua. Trebuie vazut daca se tine bine cea veche. Daca da poti sa dai peste ea. Nu trebuie s-o dai jos toata. Deasemenea nu trebuie sa pui tencuiala noua decat unde a picat.
Pentru a tencui cu multibat la interior trebuie sa urmezi urmatoarea reteta:

-Pentru sprit adauga trei lopeti normale la noua lopeti cu varf de nisip

-Pentru tencuiala de incarcare adauga trei lopeti normale la doisprezece lopeti cu varf de nisip

Cand avem de tencuit cu multibat la exterior iar peste stratul de tencuiala va veni unul de tinci apoi var lavabil de exterior reteta de preparare a mortarului se va schimba. Se va prepara un mortar mai consistent dupa reteta urmatoare:

-Pentru sprit adauga trei lopeti mai cu varf la noua lopeti de nisip

-Pentru tencuiala de incarcare adauga trei lopeti cu varf la doisprezece lopeti de nisip.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sta, cade.Am patit-o eu cu tencuiala si mai groasa. Trebuie dat jos portinuea crapata si apoi bati cuie cu sarma impletita sau tai plasa pe portiunea aia.

| Em4nuel0Emmy a răspuns:

Da poti pune peste, in legatura cu multibatu, la un sac de multibat poti pune 2 saci de nisip. Funda?