| Szabo_Dani_1995 a întrebat:

Salutare am un frigider Artic A+ si l-am dezghetat si acum nu porneste compresorul, lumina merge dar compresorul nu si nici nu raceste. va rog sa ma ajutati

5 răspunsuri:
| maradi3 a răspuns:

Rastoarna-l pe o parte, lasa-l vreo 5 minute, ridica-l in picioare, lasa-l vreun sfert de ora si da-i drumul! La mine a mers asa! probabil freonul trebuie zgandarit!

| mihai69 a răspuns:

S-a stricat; cheamă un depanator calificat. Cel mai probabil are releul de pornire ars, dar nu recomand schimbarea lui de către un amator / necalificat.

| relian a răspuns:

Frigiderul are un termostat pe undeva, are un buton asa ca roteste de el usor intr-un sens si altu pina ce auzi un clik.Deci cind rotesti spre minus, adica temp scazuta si se aude acel clik atunci ar trebuie sa porneasca si compresorul. Daca nu auzi nici un clik nicicum atunci e dus termostatu, deci mai departe nu poti tu verifica pentru ca nu te pricepi si nici scule nu ai. Daca compresorul nu porneste e si normal ca n-are cum raci.Curent electric intra in el pentru ca se aprinde lumina, deci asta ar fi prima chestie ce poti sa o faci sa vezi daca termostatul face clik.Pot sa iti zic ce sa verifici dar cum am spus ai nevoie de scule si din ce scrii nu prea te pricepi, deci daca verifici termostatul si tot nu porneste atunci cheama pe cineva care se ocupa cu asa ceva.In sa mai mult ca sigur nu ai nimic defect, poate defrost butonul ala sta inca apasat sau ce mai are peacolo.

| Peridava a răspuns:

De citi ani il ai? Poate a scazut freonul.
Clatina-l putin. Daca nici asa nu porneste, cheama un specialist.

| saftaiiustin a răspuns:

Cheama un mecanic sa vada ce a patit frigiderul si poate iti repara si tastatura =]]]]]