| anonim_4396 a întrebat:

Unde as putea citi despre cum se coase o brida pentru nasture? Invatasem la lucru manual, dar au recut ani de-atunci si nu mai stiu...

1 răspuns:
| tee a răspuns:

O sa incerc sa-ti explic eu...nu stiu cat o sa intelegi dar poate din explicatiile mele iti aduci aminte...
Ai nevoie de ac si ata putin mai lunga si in functie de cat de groasa vrei sa iese brida o pui in doua sau in patru. Introduci acul in punctul din care vrei sa inceapa brida, apoi faci o bucla din ata intepand in acelasi loc, dar acul sa fie scos pe fata materialului...
Apoi prin bucla aceea tragi cu degetul aratator...sau cu care vrei tu de ata facand astfel o alta bucla, tragand de ata ca sa se inchida prima bucla, si tot asa pana ajungi la lungimea dorita, apoi inchizi bucla trecand cu acul prin ea... E greu de explicat...Incerc sa-ti gasesc ceva mai explicit.

Vezi daca gasesti ceva aici : http://209. 85. 129. 132/search? q=cache:R_O0PXiiffkJ:take-shape-share.fenc.org.uk/ftproot/886/cad0ce01-5f70-4a80-8fbb-90c35f93ae59/cusaturi%2520manuale.doc+coaserea+unei+bride+pentru+nasture&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=ro
Sau poti sa vaci o brida impletita in trei...cu mana... dar e mai greu sa o inchei...
Sper ca raspunsul meu e-a ajutat... o zi buna...