| lilit a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Am plantat cativa pomi fructiferi dar la doi dintre ei am observat dupa plantare ca aveau cam o portiune de 4 cm din varf rupta. Ii afecteaza cu ceva? Stiu ca taierile se fac in primavara.

Răspuns Câştigător
| smarti a răspuns:

Indrepti portiunea rupta cu o foarfeca pentru pomi, vie sau cu un cutit bine ascutit si pe locul taiat ( pe rana ) dai cu vopsea sa ''sigilezi'' locul. Poti da si cu parafina incalzita sau balega de vaca.Nu e o gluma. Pomii nu vor pati nimic care sa-i faca sa nu mai dea rod.Cel mult se vor dezvolta mai putin inalti.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu are ce să se întample. Principalul este că pomişorii sunt verzi şi că s-au prins.
Divaghez un pic şi-ţi spun o mică povestioară.
La noi în oraş s-a facut anul trecut şi anul acesta o campanie de "împădurire" pentru ca s-au făcut modificări de drumuri, ronduri, etc si s-au tăiat mulţi arbori vechi. Aşa că i-au înlocuit. Langă blocul meu un astfel de copacel a fost rupt de cine-ştie-cine şi a rămas doar un băţ de 1 m, printre alţi pomişori care erau teferi şi viguroşi. Pentru că nu am vrut ca acel copăcel să moară, că era stejar şi voiam să crească mare, cat a fost secetă i-am cărat apă cu petul de 6 l. Si "bătul" meu a înfrunzit din nou. Mă rog, acum a "chelit" de la toamnă,dar l-am salvat. M-am şi distrat şi am agăţat de el o placardă cu "Adoptat de Eliana",l-am săpat la rădăcină de bălăriile care crescuseră,am făcut din bolovanii din jur un rondulet... ce mai,l-am îngrijit! Multă lume s-a distrat văzand placajul pe care eu scrisesem cu vopsea albă anunţul,dar nu l-a mai rupt nimeni.Şi la început pe toţi îi bufnea rasul cand vedeau că o "nebună" a adoptat un...băţ! Revenind la subiectul nostru, pomişorii tăi fructiferi au toate şansele să trăiască, dacă îi îngrijeşti.

| lilit explică:

Multumesc mult

| Senorita2000 a răspuns:

Nu se va intampla nimic.