| vera_5828 a întrebat:

Capra calca piatra,
Piatra crapa-n patru
Crapa-iar capu caprei
Cum crapa piatra-n patru. Ideea este urmatoarea: daca nu vi se incurca limba-n gura va puteti duce la actorie, trebie spus repede fara greseli.Eu nu am reusit. E mai usor de scris decat de pronuntat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legai caii de coame de coade de cuiele podului, incearca si p'asta, dar sa o zici repede si de mai multe ori

3 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Cu un pic de exercitiu se poate!

| elena a răspuns:

Si multe altele! Te doare capul numai cand le citesti si ti se fractureaza limba, daca incerci sa le spui cu voce tare.

-EXERCITII DE DICTIE-
1. Un vultur sta pe pisc cu un pix în plisc.
2. Cupa cu capac, capac cu cupa.
3. Un cocostârc s-a dus la descocostârcarie, unde se descocostârcareau si alti cocostârci nedescocostârcariti, ca sa se descocostârcareasca de cocostârcaria lui.
4. Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplarie a venit si s-a lovit cu tâmpla de tâmplaria tâmplarului cu întâmplarea.
5. Pâna când a caramidarit caramidarul pe caramidarita, a caramidarit caramidarita pe caramidar.
6. Balaban Balabanescu bâlbâieste bâlbâituri bâlbâite pe negândite.
7. Domnule Director, Doamna Dida Dragan doreste doua dude din dudul dumneavoastra de dincolo de drum.
8. Cosasul Sasa când coseste, cât sase sasi sasul coseste. Si-s sus si-n jos de casa sa, coseste sasul si-n sosea. Si sase case Sasa-si stie.
- Ce sansa!… Sasa-si spuse siesi…
9. Eu pup poala popii, popa pupa poala mea
-VORBIREA SCENICA-
1. Sase sasi în sase saci soseau pe sosea.
2. Capra calca pe un clinci. Clinciul crapa capul caprei negre-n cinci.
3. Patrusprezece pritocitori într-o pritocitorica mica.
4. Tântarul sot însoti soata tâtâind sanctionând întepând nesatios.
5. Arhiepiscopul Constantinopolului vrea sa se dezarhiepiscopoconstantinopolizeze.
6. Rege Paragarafaramus, când te vei dezoriginaliza? Ma voi dezoriginaliza când cel mai original dintre originali se va dezoriginaliza. Dar, cum cel mai original dintre originali nu se va dezoriginaliza, nici regele Paragarafaramus nu se va dezoriginaliza.
7. Primprejur plimbarile prin ploaie prilejuiesc placeri proprietarilor provinciali.
8.ti-pi te-pe ta-pa ta-pa ta-pa to-po tu-pu
li-ri le-re la-ra la-ra la-ra la-ra lo-ro lu-ru
9.sase sasi in sase saci in sase sate
10.Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas.

| Jrroxy a răspuns:

Mi se pare greu sa pronunt aceasta fraza. laughing)