| ViseColorate_4467 a întrebat:

1.Cu ajutorul carui accesoriu al sistemului de operare se pot efectua calcule aritmetice?
2.3 factori de ordin tehnic care influenteaza performantele unui calculator.
3. o modalitate de transmitere a virusilor informatici.

1 răspuns:
| Fredie a răspuns:

1. Calculator happy se numeste acel accesoriu cum ii spui tu si face parte din orice SO windows. In XP il gasesti in Start>Programs>Accesories; in win 7: start>all programs>accesories
2. Pai sunt mai multi, dar toti sunt legati de piesele hardware. Cea mai slaba veriga a unui computer modern o constituie astazi hardul, pentru ca este cel care are o viteza de transfer limitata, de aici rezultand mai multe constrangeri, ce per total au ca efect o viteza mica a computerului. Sigur ca daca vrei sa detaliezi poti spune ca practic performanta unui sistem consta in performantele componentelor sale: adica un procesor foarte slab va duce implicit la un sistem slab, samd Depinde si despre ce fel de perfomante discutam: grafice, putere de calcul, etc. Puterea de calcul e data de procesor, iar cea grafica de placa video.
3. Sunt nenumarate: internet, messenger, retele peer to peer, stickuri usb nescanate la conectarea la pc, etc.
Bye,