| AleDia a întrebat:

1.In America, autobuzul scolii vine pana in fata casei unde stai?
2.Acolo ai dulapul tau si nu trebuie sa iti iei geanta la scoala?
3.Cate materii sunt obligatorii si cate poti sa alegi tu? Care sunt materile obligatorii si ce alte materii poti sa iti alegi?
4.In America poti sa fi de exemplu, la engleza in clasa a 8-a si la matematica in clasa a 7-a?
5.In America la ce ora trebuie sa fi la scoala si pana la ce ora se fac cursurile?
Sunt doar curioasa cum este si altundeva in afara de Romania. Cine stie sa imi raspunda. Daca stiti cumva cum este altundeva, nu neaparat America sa imi spuna. Multumesc!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In Japonia vine la domiciliu sau in apropiere daca merg mai multi elevi. Nu e chiar ca in filme dar cel mai sigur e dulap individual la scoala si sant mai inaintati cu studiile, adica mai usor nu ca in RO.

| Dariusuu a răspuns:

Oricare ar fi răspunsurile la aceste întrebări e clar că America e peste noi cu mult la fel şi alte tări.
România e la pământ cu sistemul de învăţământ deja de multă vreme.

| FuriaGogoasei a răspuns:

La prima intrebare : Nu, nu vine sa te ia din fata casei.
La celelalte intrebari : Totul depinde de fiecare scoala in parte.

| Bizzle a răspuns:

1.Depinde de scoala, depinde unde stai, spre exemplu la unii nu vine autobuzul se duc ei cu masina pe jos etc.
2.Ai dulapul tau dar ai nevoie si de geanta, ce faci cu temele? Cum ti le faci daca cartile tale sunt la scoala?
3.Nu stiu sigur, dar stiu ca se face cate putin din toate, nu se aprofundeaza ca aici, cel putin in Anglia, cate putin din fiecare, teme usoare etc.
4.Nu sunt sigur.
5.Tot de la 8, dar depinde de liceu/scoala, la mine in oras sunt 2 scoli care incep de la 8:30-9:00 orele.
In alte tari e mult mai bine sau uneori mult mai prost.Dar cel putin, mie mi se pare invatamantul britanic, cel mai calumea, cel putin baza sportiva te da pe spate! Am fost am vazut am ramas uimit deadreptul.Dar la noi, desii invatamantul e praf, e foarte bine, pentru ca acumulam cultura genarala mai multa ca altii deoarece facem multa carte, intelegi tu. Seara faina!

| ProfDeMate a răspuns:

1. Trece prin cartier.
2. Da, fiecare are dulapul lui. Nu, trebuie sa iti iei geanta acasa.
3. Exista un numar de discipline obligatorii si 1-2, maxim 3 optionale, depinde de fiecare stat in parte.
4. Nu. Poti sa faci 2 ani in unul singur, dar trebuie sa iei examenele de promovare.
5. 08.00 si ai 6-7 ore pe zi, plus o ora pauza de masa. In general ii tin pe copii la scoala cam tot atat timp cat sunt parintii la serviciu si chiar mai mult.
Cel mai interesant este in Finlanda, merita sa te documentezi.
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com