| anonim_4396 a întrebat:

Ați avut de-a face cu persoane care sufera de schizofrenie? Aveau un comportament normal sau ce era schimbat la el fata de alte persoane pe care le cunosteati?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Schizofrenicii nu au un comportament normal, dar uneori modificarile sunt minore si pot trece ca niste excentricitati. In general sunt reci, izolati, nu se leaga sentimental de nimeni, au halucinatii si deliruri.

| Doub a răspuns:

Da.
Depinde în ce fel de perioadă era.

| minrest a răspuns:

Daca e sub tratament, comportamentul poate parea normal. Gandirea insa este intodeauna foarte diferita, tuturor oamenilor cu care are de a face bolnavul le distribuie roluri, in general rolurile sunt negative, persoanele acestea facand rau bolnavului, de exemplu abuzand-ul sexual. Iar de realitatea acestor lucruri bolnavul se convinge usor, pentru ca delireaza. Delir se numeste tocmai aceasta confuzie dintre imaginatie si realitate. De asemenea, halucineaza. Daca te acuza ca i-ai furat ceva, el te-a si vazut, nu conteaza ca erai in alta localitate. Cu cat ai mai mult de a face cu el, cu atat te distribuie intr-un rol mai important si mai malefic. De aceea, este bine sa evti orice relatie cu un schizofrenic. Nu exista in literatura medicala nici un caz de schizofrenic vindecat, desi este boala psihica cea mai bine studiata. Salut.