| chiftelutacrocanta a întrebat:

A ierta o persoana inseamna a te arata nerazbunator in fata ei sau ce inseamna a ierta mai exact? Vreau sa ii iert pe toti dar parca pierd din demnitate si simt un sentiment josnic, cum as putea sa ii iert pe toti? Cand ierti o persoana care ti-a facut rau te injosesti in fata ei si ii dai dreptate? Cum sa nu simt sentimente josnice cand iert?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ierți o persoană când își dă și interesul și arată că îi pasă de tine.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

A ierta o persoana nu inseamna neaparat ca esti slab in fata aceluia pe care il ierti. Doar ca pretuiesti persoana aia mai mult decat orgoliul personal. Eu iert mereu anumite persoane care nu ar merita sa le iert, dar tin la ele, in ciuda faptelor care mi le fac aceste persoane.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider că iertarea e un fel de eliberare.
Ai iertat, ai uitat, ai trecut peste și așa nu te mai doare.
Totuși, iertarea nu e semn că ești lipsit de demnitate.
Poți ierta o persoană și apoi să pierzi legătura cu ea.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu ii iert pe cei care cer sa fie iertati si se caiesc. Nu sunt de acord ca trebuie sa ii iert pe toti ca sa par o persoana puternica. Simt ca e josnic cand iert o persoana care nu merita si mai ales care dupa repeta aceleasi greseli sau considera ca tu ai fost vinovat pentru tot, deci de aceea ai facut primul pas spre impacare. Nu putem sa iertam pentru ca nu ne pasa. Fiecare situatie ne bucura sau intristeaza. O persoana puternica nu e o persoana insensibila.