| Catalion a întrebat:

A mers cineva pe o bicicleta cu roti de 26 si pe urma a trecut la una cu roti de 29? Pe asfalt, care e mai buna? Am auzit ca cea de 26 e mai buna pentru ca accelerezi mai usor si iti mentii o viteza mare cu un efort redus indiferent de anvelope. Asa o fi? Se simte o mare diferenta dintre cele doua marimi de roti?

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu se simte, desi la cea de 26 pedalezi mai mult, insa se remediaza din raportul de viteze.

| KanekiResponder69 a răspuns:

Da, ai auzit bine, nu e aproape nicio diferenta, dar cele de 29 sunt mai bune.