| BUBULINA a întrebat:

Aceasta postare a mai fost publicata de colegul nostru Nick, dar se pare ca Raluca a sters postarea pe motivul că „nu era o întrebare".
Intrebarea este :
Cunosteai aceste întâmplari?

În ceea ce ma priveste, nu le cunoscusem - acum le stiu, Slava Domnului!

Moartea este un lucru sigur, însa Biblia vorbeste si despre moartea finala!

Te rog sa reflectezi la acestea... Citeste pâna la sfârsi. Scrie în Biblie (Galateni 6:7):

"Sa nu va lasati înselati; sa nu râdeti de Domnul: caci ce a semanat omul, aceea va si culege."

Iata povestea câtorva barbati si femei, care L-au luat în râs pe Domnul:

John Lennon (cântaret)

Cu câtiva ani înainte de a muri, într-un interviu pentru o revista americana, el a declarat:

"Crestinatatea va lua sfârsit, va disparea. Nu este nevoie sa îmi sustin aceasta idee.

Sunt sigur! Nu am ce spune despre Iisus, însa cei ce-L urmau erau oameni prea simpli, astazi noi suntem mai cunoscuti decât El" (1966).

Lennon, dupa ce a declarat ca membrii formatiei Beatles erau mai cunoscuti decât Iisus Hristos, a fost împuscat de sase ori.

Tancredo Neves (presedinte al Braziliei)

În timpul campaniei prezidentiale, acesta a declarat ca, daca ar obtine 500.000 de voturi din partea partidului sau, nici Dumnezeu nu l-ar mai putea îndeparta de la presedintie.

Bineînteles, a obtinut voturile, însa s-a îmbolnavit cu o zi înainte de a deveni presedinte, apoi a murit.

Cazuza (compozitor, cântaret si poet)
În timpul unui spectacol în Canecio ( Rio de Janeiro ), în timp ce îsi fuma tigara, a pufait fumul în aer si a spus: "Doamne, asta e pentru tine." A murit la vârsta de 32 de ani, de CANCER pulmonar, într-un fel groaznic.

Cel care a construit Vasul Titanic
Dupa ce s-a încheiat construirea vasului, un reporter l-a întrebat cât de sigur era vasul.
El a raspuns cu un ton ironic: "Nici chiar Dumnezeu nu îl poate scufunda."
Stiti ce s-a întâmplat cu Titanicul...

Marilyn Monroe (actrita)
A fost vizitata de Billy Graham, în timpul unei reprezentatii a unui spectacol. Acesta a declarat ca Spiritul Lui Dumnezeu l-a trimis sa îi predice.
Dupa ce a ascultat ceea ce i-a spus Predicatorul, ea a replicat: "N-am nevoie de Iisus al tau."
O saptamâna mai târziu, a fost gasita moarta, în apartamentul ei.

Bon Scott (cântaret)
Fostul vocalist al formatiei AC/DC. Într-un cântec din 1979, el spunea:"Nu ma opriti:ma îndrept pe drumul meu, pe drumul care duce în infern." Pe 19 februarie 1980, Bon Scott a fost gasit mort, înecat cu propria voma.

Campinas 2005
În Campinas, Brazilia, un grup de prieteni, beti, au luat, în drum, o alta prietena... Mama a însotit-o pâna la masina si, îngrijorata de starea în care se aflau prietenii ei, i-a spus, tinând-o de mâna pe fata care se asezase în masina:
"Fiica mea, mergi cu Dumnezeu si fie ca El sa te apere."
Aceasta a raspuns: "Poate doar daca El (Dumnezeu) merge în portbagaj, pentru ca aici, înauntru,... e deja plin."
Peste câteva ore, a sosit vestea ca tinerii au fost implicati într-un accident mortal, toti au murit, masina era de nerecunoscut, nu se mai putea spune ce tip de masina fusese, însa, în mod surprinzator, portbagajul era intact. Politia a declarat ca nu vedea în ce mod a putut ramâne intact portbagajul. Spre surprinderea lor, în portbagaj, au gasit si un carton cu oua, iar ouale erau toate perfect întregi.

Christine Hewitt
(ziarista si redactora de emisiuni de divertisment din Jamaica)
A declarat ca Biblia (Cuvântul Lui Dumnezeu) este cea mai proasta carte scrisa vreodata. În iunie 2006 a fost gasita arsa în masina proprie.

Multi alti oameni importanti au uitat ca NU exista niciun alt nume caruia sa i se fi acordat atâta autoritate, precum numele Lui DUMNEZEU Fiul (Iisus Hristos).
Multi dintre acestia au murit, numai DUMNEZEU Fiul - Iisus a murit, a înviat si este viu.

Mântuitorul Iisus:
"Eu mi-am îndeplinit menirea"
Daca îti este rusine cu mine, si mie îmi va fi rusine cu tine în fata TATALUI Meu."
7. Nu va inselati: "Dumnezeu nu Se lasa sa fie batjocorit." Ce samana omul, aceea va si secera.
8. Cine samana in firea lui pamanteasca, va secera din firea pamanteasca putrezirea; dar cine samana in Duhul, va secera din Duhul viata vecinica. (Galateni cap 6.7-8)
Dumnezeu nu se lasa batjocorit.

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Nu le stiam, sunt f interesante intamplarilewinking
chiar si oamenii puternici nu pot face nimic fara Dumnezeu...

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Din aceasta lista intocmita de o minte omeneasca indoctrinata, cum usor se observa, s-ar intelege ca Dumnezeu pedepseste cu moartea doar dupa vorbe.Toti cei din lista au decedat fiindca au spus ceva, la un moment dat, Ce-ar fi daca am muri la fel de usor judecati fiind si dupa faptele noastre? Ar ramane pustiu Pamantul.
Iar eu cred ca Dumnezeu ne iubeste caci ne-a facut de la inceput stapani ai lumii, ne-a dat liberul arbitru si ne-a inzestrat cu capacitatea de a ierta.Si, cum suntem facuti dupa chipul si asemanarea sa, nu cred ca ar pedepsi atat de grav pentru vorbe.Lista e o culegere de coincidente nefericite si singura ei virtute e rabdarea celui ce le-a cautat.Eu nu ma indoiesc nicio clipa ca Dumnezeu ne iubeste.Si ne iarta multitudinea de rautati mai mari sau mai mici pe care le facem de-a lungul vietii.

cami
| cami a răspuns:

Eu le stiam, cel mai mult m-a impresionat accidentul de masina, si portbagajul. Sunt si pe slide-uri. Le caut, si ti le trm pe mess. happy

Stefan
| Stefan a răspuns:

Fiecare are credinta lui si dreptul de a decide in viata, cred ca toti avem frica de Dumnezeu, unii cred in acesta, altii nu, important este un singur lucru, sa fim buni si milostivi.

| cioko19 a răspuns:

Interesant.nu consteam aceste intamplarihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bubulina. adaug, ca IIsus hristos a dat o porunca, sa va iubiti unii pe altii precum si eu v-am iubit.sa nu se inteleaga din cele postate de tine, ca Dumnezeu este rau si razbunator.ci ca totul nu este decat efectul rautatii lor.pentru ca; una este sa nu accepti autoritatea lui Dumnezeu ca creator a toate, si alta e sa-l batjocoresti si sa-i iei numele in desert.parerea mea. Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, ci indreptarea lui.cred ca se refera la moartea vesnica.fiindca pacatosul, chiar si in ultima clipa de viata se poate salva. problema e, ca noi traitorii in pacat santem deja morti.necreziand si faptuind voia celui rau, santem in intunerecul pacatului.doar bunul Dumnezeu ne poate scoate, fiindca santem rascumparati din aceasta robie de sangele mantuitorului, fiul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@BUBU-LINA-asa ceva nu scrie in Biblie!
Ce ai scris tu aici cred ca este luat din revistele pocaitilor...gen,martorii lui iehova...
Repet... unde ai vazut tu, ca scrie asta in biblie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mulţumesc, Bubu-lina, pentru re-postarea acestui text, care nu-mi aparţine! Pupiciwinking

| Bogdan_9316 a răspuns:

CE ÎNTREBARE îi pui de obicei unei persoane pe care o întâlneşti pentru prima dată? — O întrebi cum se numeşte, nu-i aşa? Toţi avem un nume. Dumnezeu i-a pus primului om de pe pământ numele Adam. Soţia lui Adam se numea Eva.
Dar nu numai oamenii au nume. Gândeşte-te şi la alte lucruri care au nume. De exemplu, când cineva îţi oferă o păpuşă sau un animal de casă, îi pui un nume, nu-i aşa? — Într-adevăr, este foarte important să avem un nume.
Priveşte noaptea cerul înstelat! Crezi că stelele au nume? — Da, Dumnezeu i-a pus nume fiecărei stele. Biblia ne spune: „El socoteşte numărul stelelor şi le dă nume la toate". — Psalmul 147:4.
Cine crezi că este cea mai importantă persoană din univers? — Dumnezeu. Crezi că el are un nume? — Isus a arătat că Dumnezeu are un nume. Odată, Isus i-a spus lui Dumnezeu într-o rugăciune: „Le-am făcut cunoscut numele tău discipolilor mei" (Ioan 17:26). Ştii care este numele lui Dumnezeu? — Dumnezeu însuşi ne-a dezvăluit numele său. Iată ce spune el: „Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu". Prin urmare, numele lui Dumnezeu este IEHOVA. — Isaia 42:8, NW.
Ce simţi când alţi oameni îşi amintesc numele tău? — Eşti fericit, nu-i aşa? — Şi Iehova vrea ca oamenii să-i cunoască numele. De aceea trebuie să folosim numele „Iehova" atunci când vorbim despre Dumnezeu. Marele Învăţător a folosit numele lui Dumnezeu, Iehova, când le vorbea oamenilor. Cu o anumită ocazie, Isus a spus: „Să-l iubeşti pe Iehova Dumnezeul tău cu toată inima ta". — Marcu 12:30.
Isus ştia că numele „Iehova" este un nume foarte important. De aceea, el i-a învăţat pe discipolii săi să folosească numele lui Dumnezeu. El i-a învăţat chiar să i se adreseze pe nume lui Dumnezeu în rugăciunile lor. Isus ştia că Dumnezeu vrea ca toţi oamenii să-i cunoască numele.
Cu mult timp în urmă, Dumnezeu i-a spus unui bărbat pe nume Moise cât de important este numele său. El era unul dintre fiii lui Israel. Fiii lui Israel, sau israeliţii, locuiau într-o ţară străină numită Egipt. Locuitorii acelei ţări se numeau egipteni. Ei i-au făcut sclavi pe israeliţi şi se purtau foarte urât cu ei. Când a crescut, Moise a încercat să ajute un om din poporul său. Lucrul acesta l-a înfuriat pe Faraon, regele Egiptului. El a vrut chiar să-l omoare pe Moise. De aceea, Moise a fugit din Egipt.
Moise a mers într-o altă ţară, în Madian. Acolo s-a căsătorit şi a întemeiat o familie. El era păstor. Într-o zi, în timp ce-şi păştea oile în apropierea unui munte, Moise a văzut ceva uimitor. Un tufiş de mărăcini ardea fără să se mistuie. Moise s-a apropiat pentru a vedea mai bine despre ce era vorba.
Ştii ce s-a întâmplat atunci? — Din mijlocul tufişului în flăcări s-a auzit o voce: „Moise! Moise!" Cine-l striga pe Moise? — Chiar Dumnezeu. El dorea să-i încredinţeze lui Moise multe responsabilităţi. Iată ce i-a spus Dumnezeu: „Vino şi te voi trimite la Faraon, regele Egiptului, iar tu îmi vei scoate poporul, pe fiii lui Israel, din Egipt". Dumnezeu i-a promis lui Moise că-l va ajuta.
Însă Moise i-a spus lui Dumnezeu: „Când voi merge în Egipt la fiii lui Israel şi le voi spune că Dumnezeu m-a trimis, ce-am să le răspund dacă ei mă întreabă: «Care este numele său?»" Dumnezeu i-a zis lui Moise să le spună fiilor lui Israel următoarele: „Iehova m-a trimis la voi. Iehova este numele meu pentru totdeauna" (Exodul 3:1–15). Aceasta arată că Dumnezeu dorea să-şi păstreze numele. El nu şi-l va schimba niciodată. Dumnezeu dorea să fie cunoscut sub numele de Iehova pentru totdeauna.
Când Moise s-a întors în Egipt, egiptenii au crezut că Iehova nu este decât un neînsemnat zeu al israeliţilor. Ei n-au crezut că El este Dumnezeul întregului pământ. De aceea, Iehova i-a spus regelui Egiptului: „Îmi voi face cunoscut numele pe tot pământul" (Exodul 9:16). Iehova şi-a făcut într-adevăr cunoscut numele. Ştii cum? —
El i-a cerut lui Moise să scoată poporul Israel din Egipt. Când au ajuns la Marea Roşie, Iehova a secat apa mării pe o porţiune îngustă deschizând un drum înaintea israeliţilor. Astfel ei au trecut în siguranţă pe celălalt mal. Însă, când Faraon şi toată armata lui s-au năpustit în albia secată a mării, apele, care fuseseră ţinute de-o parte şi de alta, au căzut peste egipteni, ucigându-i pe toţi.
Imediat vestea despre miracolul pe care-l făcuse Iehova la Marea Roşie s-a dus pe tot pământul. De unde ştim acest lucru? — După 40 de ani de la acest eveniment, israeliţii au intrat în Canaan, ţara pe care Iehova promisese că le-o va da. Acolo, o tânără pe nume Rahav a vorbit cu doi israeliţi, spunându-le: „Am auzit cum, la ieşirea voastră din Egipt, [Iehova] a secat înaintea voastră apele Mării Roşii". — Iosua 2:10.
Mulţi oameni de astăzi se comportă exact ca egiptenii de atunci. Ei nu cred că Iehova este Dumnezeul întregului pământ. De aceea, Iehova vrea ca poporul său să le vorbească altora despre El. Acelaşi lucru a făcut şi Isus. Spre sfârşitul vieţii sale pământeşti, el i-a spus lui Iehova într-o rugăciune: „Le-am făcut cunoscut numele tău". — Ioan 17:26.
Vrei să fii şi tu ca Isus? Atunci spune-le şi altora că numele lui Dumnezeu este Iehova. S-ar putea să observi că mulţi oameni nu ştiu care este numele lui Dumnezeu. De aceea e bine să le arăţi ce scrie în Biblie, în Psalmul 83:18. Să luăm Biblia chiar acum şi să căutăm împreună acest verset. Aici se spune: „Ca să ştie că numai Tu, al cărui Nume este [Iehova], Tu eşti Cel-Prea-Înalt peste tot pământul!"
Ce aflăm din acest verset? — Că Iehova este cel mai important nume din univers. Este numele Dumnezeului Atotputernic, care e Tatăl lui Isus şi Cel ce a făcut toate lucrurile. Şi aminteşte-ţi că Isus a spus să-l iubim pe Iehova Dumnezeu cu toată inima noastră. Tu îl iubeşti pe Iehova? —
Cum putem dovedi că-l iubim pe Iehova? — În primul rând, cunoscându-l mai bine, ca pe un Prieten. Apoi spunându-le oamenilor care este numele Său. Le putem arăta chiar în Biblie că numele lui Dumnezeu este Iehova. Le putem vorbi şi despre minunatele lucrări de creaţie ale lui Iehova, precum şi despre actele sale de bunătate. Lucrul acesta îl bucură foarte mult pe Iehova, pentru că el vrea ca oamenii să-l cunoască. Şi noi putem să le vorbim altora despre numele său, nu-i aşa? —
Dar nu toţi vor să ne asculte când le vorbim despre Iehova. Mulţi oameni n-au vrut să asculte nici când Isus, Marele Învăţător, a vorbit despre El. Dar atitudinea lor nu l-a împiedicat pe Isus să le vorbească despre Iehova.
Să fim şi noi ca Isus! Să continuăm să vorbim despre Iehova! Dacă vom face aşa, Iehova Dumnezeu va fi mulţumit de noi deoarece dovedim că-i iubim numele.
Să mai citim împreună câteva versete din Biblie, care arată cât de important este numele lui Dumnezeu: Isaia