| Sara2 a întrebat:

Acest termen al bucatariei numit "gastronomie" nu vi se pare ca suna urat? eu vad ca o imagine niste extraterestri vomitand, deci foarte urat cuvantul straight face

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, mie nu mi se pare! Doamne, esti plină de imaginatie, ai vazut prea multe filme horror...
Pe mine termenul respectiv mă duce cu gandul la o gospodină cu șorț de bucatarie laughing, dar nicidecum la extraterestrii...Esti tare cu afirmatia asta! Tu mă "obligi" neapărat ca atunci, cand mai aud termenul gastronomie, sa-mi amintesc de extraterestrii rolling on the floor!

| AikkoxD a răspuns:

Oarecum...mă gândesc la suc gastric, deci...e cam scârbos. Nu toate persoanele au părerea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Poate că ți se pare așa fiindcă nu cunoști originea și sensul cuvântului. În limba greacă veche, gaster înseamnă stomac și nomos înseamnă cunoaștere sau regulă, lege. Cu alte cuvinte, gastronomia înseamnă îndestularea stomacului bazată pe cunoașterea unor reguli. Nu e nimic urât în asta, dimpotrivă! happy

| FllorinaFlory a răspuns:

Mie mi se pare ca suna OK, nu am nimic cu acest cuvant. Oricum exista si alte cuvinte care suna mai ridicol decat "gastronomie" laughing