| anonim_4396 a întrebat:

Ai dona pentru un om care chiar vrea sa traiasca si nu poate sa se impace ca sufera de o boala psihica si anume schizofrenia paranoida? Am demult un site..blog pe care mai scriam, am un canal de youtube pe care incercam sa mai strang cativa banuti dar nu cred ca o sa reuesesc sa ies din situatia in care sunt fara un ajutor din partea oamenilor.Parintii mei nu vor trai pentru totdeauna iar eu nu ma pot angaja cu acest diagnostic. Decat sa ma gandesc cum o sa fie sa traiesc cu o pensie de 250 lei pe luna, vreau sa incerc sa devin un blogger bun si de ce nu un vlogger pe youtube dar fara un sprijin financiar nu cred ca voi reusi.Parintii mei sunt oameni simpli si imi vor binele dar ei nu pot intelege ca n-am nici o sansa sa mai fac ceva cu viata mea criticandu-ma si tratandu-ma ca un om bolnav si vrand sa imi bage pe gat pastile ca asa au auzit de la doctori ca este bine.Ma gandeam sa imi scriu povestea, poate cineva s-ar sensibiliza si ar vrea sa ma ajute sa ma trezesc din cosmarul in care sunt.Mi-e foarte greu sa ma trezesc si sa n-am un scop pentru care sa traiesc, mi-e greu sa ma impac cu situatia in care sunt si nu stiu daca pot rezista sa duc o astfel de viata.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din pacate parintii tai au dreptate. Tratamentul continuu cu respectarea regimului te poate apra de urmari grave. Pentru donatii adreseaza-te unor firme de specialitate. Nimeni nu are incredere sa-ti doneze bani asa.
Pe site-urile următoare poţi găsi mai multe informaţii legate de legislaţia în domeniu:
http://www.antidiscriminare.ro/dizabilitati-psihice/
http://www.parlament.ro/pls/legis/legis_pck.lista_mof?idp=15717
O. nr. 372/10-04-2006 (M.S.) ORDIN al ministrului sănătăţii privind Normele de aplicare a Legii sănătăţii mintale şi a protecţiei persoanelor cu tulburări psihice nr. 487/2002, cu modificările ulterioare
O. nr. 373/10-04-2006 (M.S.) ORDIN al ministrului sănătăţii privind înfiinţarea şi funcţionarea Centrului Naţional de Sănătate Mintală în cadrul Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Sănătate Bucureşti
O. nr. 374/10-04-2006 (M.S.) ORDIN al ministrului sănătăţii privind aprobarea strategiei în domeniul sănătăţii mintale
O. nr. 375/10-04-2006 (M.S.) ORDIN al ministrului sănătăţii privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea centrelor de sănătate mintală.
Mai citeste si aici: http://terapeuti.ro/......rmis-auto/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adrian de ce nu incetezi cu asta? Te-am adaugat in lista de messenger sunt ioana24061996